IAKO POVEZUJE DVIJE OPŠTINE:
Visoravan Morine – čarobni krajolik do kojeg se stiže isključivo makadamom   

Autor: Miloš Vasiljević Direkt priče
6 minuta čitanja
Foto: Direkt, Morine

Morine ili “Evropski Tibet”, kako mnogi nazivaju ovu prostranu visoravan koja se nalazi na više od 1.500 metara nadmorske visine, većim dijelom pripada nevesinjskoj opštini, dok manjim dijelom Gacku i Kalinoviku pravi je biser i netaknuti dragulj prirode, ali do njega možete doći isključivo makadamom.

Visoran Morine
Foto: Direkt, Morine

To je i jedan od razloga da ovaj skriveni dragulj prirode postane nezaobilazna destinacija kako lokalnog stanovništva tako i turista. Ipak, posebno je atraktivan posjetiocima ljeti, jer nije rješenje za bijeg od tropskih temperatura samo odlazak na neki bezen, more, rijeku ili jezero. Morine su se posljednjih godine etablirale na vrh, sa posebnim akcentom, da je ovaj mjesto idealno za odmor, daleko od gradske vreve.

I gdje je god da zastanete dočekaće vas nepregledni pejzaži, koji mame prolaznike da zastanu na trenutak, uživaju i sve to ovjekovječe nekom fotografijom. No, ipak na makadamskom putu koji povezuje dvije opštine (Nevesinje i Kalinovik) nećete sresti puno automobila, a slučajno ne možete doći na Morine. U to se uvjerila i ekipa Direkt portala, gdje smo za skoro 30 kilometara makadama sreli tek dva auta.

Morine
Psi na Morinama pastirima velika pomoć

Jedan od njih, Beograđanin Mirko Matić, na odmoru je u našim krajevima, a budući da u sebi ima duh avanturizma, odabrao je baš ovu trasu. Priča nam da se peo na mnoge vrhove planina, te da ga Hercegovina inspiriše, a do sada nije išao ovim putem.

„Ovo je, priznajem avantura. Bio sam dva dana u Sarajevu, pa sam krenuo u Mostar, ali preko Morina. Puno sam slušao o ovoj visoravni, sada sam se zaista i uvjerio da je čarobno. Nažalost, moralo bi se puno uraditi da ovdje dolaze turisti, vi ste prvi koje sam sreo ovdje. Priroda je čarobna, ovo malo gde ima“, dodao je Matić.

Legende oko naziva

Puno je legendi kako je nastao termin Morine. Jedan od njih je  potiče od staroslavenske boginje Morane koja je ljudima donosila smrt. Morana je boginja smrti, tame i podzemlja.

A one su raj za stočare koji, u Morinama vide bijeg u tropskim ljetnjim danima na tamošnjim katunima. Jedan od njih je i Nevesinjac Savo Spremo, koji stoku izgoni na ispašu više od dvije decenije, a kaže da je ovo idelno mjesto.

„ Bila je ovdje moja čitava porodica. Otac i majka su preminuli, sestra se udala, a ja sam i dalje na Morinama tokom ljeta. Kako nije bilo posla za mene u Nevesinju, odlučio sam se za ovo zanimanje i nije mi naporno iako ustajemo svako jutro prije nego što svane“, dodao je Spremo koji ovdje priprema posebne vrste sireva specifične za Hercegovinu te ovaj kraj apostrofira kao raj za sve koji ovdje imaju svoje katune.

No, nisu morine raj samo sta stoku. Naprotiv, ova prirodna ljepotica idealna je kampere, bicikliste, avanturiste, jednostavno sve one koji vole andrenalin, no definitivno nedostatak asfalta jedna je od kočnica za unapređenje ponude.

Svatovsko groblje

Ako kažete Morine, stećci su jedna od nezabobilaznih asocijacija i koju ne možete zaobići sve i da hoćete.

Na Morinama imaju tri velike nekropole stećaka – Ukopno groblje, Djevojačko groblje i Svatovsko groblje. Baš za ovo posljednje i najpopularnije prepričavaju se mnoge legende, a jedna od najpoznatijih je ona koja se veže za pedesetak razbacanih stećaka koji se nalaze pored starog makadamskog puta ka Ulogu, odnosno  Kalinoviku.

Svatovsko groblje
Svatovsko groblje

Za ovu nekropolu stećaka koja se nalazi na Morinama vezuju se tri legende. Najzanimljivija je ona koja govori o ženidbi mostarskog bega Lakšiča koji je preprosio djevojku nevesinjskom begu Aliji Ljuboviću, koja je opjevana i u narodnoj pjesmi.

Druga legenda kazuje kako su se na visoravni Morine na uskom makadamskom putu sreli svatovi, te da su stali jedni drugima na put i kako kazuje legenda, iz inata se ne htjedoše skloniti. Inat donese nesreću i svi pogubiše glave u krvavom boju. Prema trećoj legendi, na visoravni se “sudariše” dvije vojske.

Na Morinama niko ne zimuje. Kroz istoriju samo su rijetki na Morinama bili svih 12 mjeseci. Teške i surove zime ovu visoravan u zimskim mjesecima svrstavaju pri samom vrhu novinskih stubaca zbog neprohodnosti, kada snijeg i smetovi mjeseci ovu visoravan odsijeku od ostatka svijeta.

Morine
Foto: Direkt

Da bi Morine bile prepoznatljive na turističkoj mapi potrebno je osim infrastrukture uraditi i na samoj promociji, brendiranju, ali i privlačenju turista, jer većina i onih iz obližnjih gradova nikada nije bila ili prošla preko Morina. Na Morinama, nema struje, ni vode, a slaba je i mreža, ali sa druge strena nudi odmor, koji se u Evropi ali i svijetu plaća ozbiljnim novcem.

Ipak, onaj ko je jednom bio sigurno će se ponovo vratiti.

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content