Iako mnogi nerijetko pričaju o natalitetu, pitanje je da li iko uopšte razmišlja o tome kako žive višečlane porodice ili da li je, s druge strane, moguće imati život dostojan čovjeka uz materinski dodatak od 405 maraka, čiji iznos od uvođenja nije povećavan.

Iz trebinjskog Udruženja “Četiri plus” za “Direkt” su rekli da imaju prijedloge kako poboljšati položaj višečlanih, ali i porodica uopšte. Čekajući i nadajući se usvajanju novog zakona o majci, Rada Gutić, predsjednica ovog udruženja, smatra da je danas, u odnosu na ranije, položaj višečlanih porodica mnogo bolji.
“Unazad desetak godina možemo reći da je bio jako loš položaj višečlanih porodica, jer većinom nijedan roditelj nije imao stalno zaposlenje. Danas je dosta bolje, iako nije još dobro i uvijek može bolje, ipak se popravio položaj višečlanih porodica. U Trebinju sada nema nijedna višečlana porodica u kojoj nije zaposlen jedan roditelj”, istakla je Rada Gutić i dodala da je od velike pomoći i 750 maraka, koje dobijaju nezaposlene majke četvero i više djece, a što je od ove godine zakonska kategorija kojom je obuhvaćeno oko pet hiljada porodica u Srpskoj.
Podsjećanja radi, lani je, odnosno od septembra prošle godine, 750 KM bila finansijska pomoć nezaposlenim roditeljima koja se dodjeljivala po odluci Vlade.
“Drugi roditelj koji je nezaposlen dobija mjesečno primanje od 750 maraka, što je u bruto iznosu 1.097 maraka. Dakle, plaćeno je penzijsko i zdravstveno osiguranje i tako se stiču uslovi za penziju. Možemo reći da je to plata tom roditelju koju uživa dok dijete ne napuni 18 godina, a naš cilj je da to pravo bude do 26. godine, dok je najmlađe dijete na redovnom školovanju”, pojasnila nam je Gutić.
Zakon o majci – šta bi bilo kad bi bilo
Cilj ovog udruženja, koji bi poboljšao položaj porodice, je usvajanje Zakona o majci, koji se ne bi odnosio samo na višečlane porodice, već bi obuhvatio sve majke.
“Po tom zakonu svaka nezaposlena majka bi dobijala 20 posto prosječne plate za svako djete, dok bi zaposlene majke dobijale po 10 posto prosječne plate sve dok je jedno dijete na školovanju. Nakon punoljetstva djece, majke sa četvero i više djece imale bi pravo za zagarantovanu penziju“, priča Gutić o najvažnijim detaljima Zakona o majci.
Predsjednik republičkog Udruženja roditelja sa četvero i više djece “Četiri plus” Miladin Gotovac je, kako nam je rekla Rada Gutić, uputio pismeni zahtjev predsjedniku Republike i resornom ministru za razgovor u vezi sa ovim zakonom.
“Nadamo se da će nas pozvati predsjednik na razgovor da bi ovaj prijedlog ušao za Budžet za narednu godinu. Ovaj predloženi zakon obuhvatio bi blizu 180 hiljada djece do 18 godina i koštao bi oko 250 miliona maraka na godišnjem nivou”, rekla je Gutić.
Na naše pitanje da li misli da je to ostvarivo, Gutić je odgovorila da se ipak moraju stvoriti neki uslovi.
“Sad gledajući ovako nije ostvarivo, ali ako bi se pare na neki drugi način pravilnije usmjeravale, kada ne bi bio toliki jaz između poslanika i ministara, možda bi se stvorila prilika da zakon oživi”, navela je Gutić i dodala da bi usvajanje ovog zakona poboljšalo demografsku sliku i osnažilo porodicu.
Zakon o majkama bi tako riješio i pitanje nezaposlenih porodilja koje su možda čak i zaboravljene, jer visina materinskog dodatka, koji se isplaćuje godinu dana, iznosi 405 KM i nije mijenjana od usvajanja 2018. godine.
Inače, ova novina u zakonu je uvedena na inicjativu tadašnje predsjednice Vlade Željke Cvijanović, a mjesečna naknada je usvojena u visini tadašnje minimalne plate u Srpskoj.
Danas minimalna plata u Republici Srpskoj iznosi 700 KM.
Možda nam je najbolji dokaz skoka cijena upravo visina potrošačke korpe koja je za četveročlanu porodicu u januaru 2018. godine iznosila 1.883 marke, dok je za maj ove godine sindikalna potrošačka korpa iznosila 2.456 maraka.