Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske sredinom novembra objavila je tender za nabavku putničkog automobila za koji je spremna da izdvoji 45.000 maraka sa PDV-om, a iz tenderske dokumentacije, zbog vrlo preciznih specifikacija, može se naslutiti favorizovanje nabavke određenog automobila.
Nabavka je sprovedena na konkurentski zahtjev, a juče je, kako saznajemo, trebala da bude i e-aukcija.
Naime, u tenderskoj dokumentaciji, pored ostalih specifikacija, navedeno je da automobil treba da ima mjenjač sa sedam brzina DSG (Direct Shift GearBox), te minimalni prtljažnik od 570 litara bez preklapanja. Kada se u obzir uzme i procjenjena vrijednost, te jačina motora, moguće je da ugovorni organ želi da nabavi automobil “škoda oktavia”.
U izjavi za “Direkt” iz Regulatorne komisije za energetiku ne smatraju da u tenderskoj dokumentaciji ima išta sporno te da nije narušen princip nediskriminacije i jednakog tretmana.
“Što se tiče karakteristika vozila, radi se o automobilu niže srednje klase (čija vrijednost ne prelazi 50.000 KM) sa standardnom opremom. U tenderskoj dokumentaciji se neke karakteristike automobila, ipak, moraju precizirati, poput broj vrata, broj sjedišta, snaga motora, okvirne dimenzije, vrsta mjenjača i slično”, navela je u pismenom odgovoru „Direktu“ šefica sektora za finansijske i administrativne poslove Velinka Tomić.
Međutim, Milena Mastalo iz Transparensi internešnala (Transparency international) BiH napominje da Zakon o javnim nabavkama propisuje da tehničke specifikacije moraju svim ponuđačima omogućiti jednak i nediskriminirajući pristup nadmetanju.
„U ovom slučaju ugovorni organ je u specifikaciji vozila odredio da mjenjač mora biti DSG sa sedam brzina. DSG mjenjači su patentirani od strane VW grupacije (prvobitno testirani na Audi vozilima, a zatim se počeli primjenjivati i na ostalim vozilima iz grupacije), čime je konkurencija ograničena na svega nekoliko limuzina dužine od 4600 do 4800 mm iz ove grupacije. Što se tiče ostalih specifikacija, samo u škodinom katalogu ima naglašeno da je zadnja klupa nedjeljiva, zadnji naslov djeljiv, ali to ne mora značiti da i drugi modeli to nemaju, samo im nije izdvojeno u katalozima“, naglasila je Mastalo.
Nejasno je, dodaje ona, zbog čega je ugovorni organ ostavio kratak rok isporuke automobila – maksimalno 15 dana, kada nabavka postoji u Planu javnih nabavki za 2018. godinu.
„Kratak rok isporuke pogoduje salonima koji takav automobil već imaju na stanju i ne moraju ga naručivati nakon odabira iz kataloga“, jasna je Mastalo.
Za kratak rok isporuke, u Regulatornoj imaju drugačije pojašnjenje.
„Kada je u pitanju rok isporuke vezan je isključivo za budžetsku godinu i način finansiranja Regulatorne komisije, sa kojim Vas možemo upoznati ukoliko posjetite našu instituciju u Trebinju“, rekla je Velinka Tomić.
Prema podacima dostupnim na Portalu javnih nabavki, posljednji tender za nabavku putničkog automobila Regulatorna komisija za energetiku raspisala je krajem oktobra 2016. godine.