STEVO INĐIĆ:
Gde su naše granice, zapravo?

Autor: Direkt Mišljenje drugih
4 minuta čitanja
Ilustracija

Sa mnogobrojnih velikih reklamnih ekrana, načičkanih na najprometnijim tačkama grada i posebnom ruglu i besmislu Beograda, koji ga i čine još više haotičnom džunglom, selendrom posebne vrste, mesecima su građani posmatrali nasmešene aspirante i njihove  poruke  u pokušaju da se domognu vlasti, tog nevidljivog čuda kojem samo dobar čovek ne stremi. 

Piše: Stevo Inđić

Sa porukama mnogobrojnih kladionica koje se stapaju u „ igra je život“, nadvisili su sve mudrosti Njegoša, Dučića, Andrića…

Pred početak OI u Parizu, pojavila se i reklamna poruka neke banke, koristeći uspjeh i popularnost atletičarke Angeline Topić i njenog oca –trenera: UZ PRAVU PODRŠKU SAMO JE NEBO GRANICA

Angelina Topić je nesumnjivo, bez ostatka posvećena skoku uvis i skoku udalj od rođenja, i postigla je do sada zadivljujuće rezultate. Bronzana medalja na EP sa 198 cm, što je njen najveći uspeh. Svetski rekord u skoku uvis je oboren pre nekoliko dana i iznosi 2,10 cm. Prethodni svetski rekord 2,09 držala je Štefka Kostadinova 37 godina. 

Preskočiti visinu od 2 m je fantastičan uspeh, svaki centimetar više je približavanje svetskom rekordu.

Zašto ovo pišem?

Zato što preskočiti 2,10 cm i biti svetski prvak je neuporedivo sa sintagmom „samo je nebo granica“. Nije poznato gde su granice neba, i nijedan skakač nikada nije izrazio svoje aspiracije na tako astrološki način. I radosti i planovi su nekako prizemljeni, skromni, nemitski, a euforični. Ni Bubka ni Duplantis nikada nisu rekli da će preskočiti nebo ili tako nešto. A Duplantis je već preskočio sa motkom  6,24 cm.

Zašto je našim sportistima potrebna ta vrsta izražavanja želja, planova, opisa dobrih rezultata. Otkud to da se i sportski uspeh ili samo želja mitski izraze i obrazlože ?

Na nedavno završenom EP u fudbalu imali smo užasavajuću izjavu trenera reprezentacije Srbije, kad je nakon slučajnog izjednačenja Srbije protiv Slovenije u poslednjoj minuti izjavio: „SRBI NE UMIRU TAKO LAKO!“ Kako je pronašao ovu glupost, zbog čega je izgovorio ovu perverznu rečenicu, koja se odnosi na jedan narod, u kontekst jedne fudbalske utakmice?

Na ovu izjavu nadovezuje se i jadno lupetanje nekog žutokljunca, koji je tada predstojeću i odlučujuću utakmicu sa Danskom doživeo valjda kao Cersku bitku. Sa frizurom Julijusa Cezara i tankom trakom preko čela, prilično smešnog izgleda Veljko Birmančević je izjavio da će oni da pobede Dansku, jer: „ KO SME TAJ I MOŽE!“, koristeći reči vojvode Mišića napisane na velikom vojnom plakatu ispred srušene zgrade Generaštaba u Beogradu, kao deo smišljene militarizacije celog društva. Inače ih je izgovorio u kolubarskoj bici.

Srbija je ispala već nakon grupnog igranja, sa sasvim solidnom igrom, jer izgubiti od Engleza 1:0, 1:1 sa Slovenijom i 0:0 sa Danskom je jedan od najboljih rezultata Srbije od osamostaljivanja.

Zato i želim da postavim pitanje – „ A gde su naše granice, zapravo?“, jesmo li toliko u indukovanoj komi da i u sportu vidimo rat, neprijatelje i da svaki uspeh i pobedu naših sportista komentarišemo sa: Đoković očistio Runea, Zvezda zgazila Bajern, Srbija pregazila Japan, rasturila Nemce… 

Zar nije dovoljno, primereno i pristojno napisati da je neko nekog pobedio?

Gde ćemo takvi stići?

Stavovi autora teksta ne odražavaju nužno uređivačku politiku redakcije Direkta. 

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content