Zašto se AI gigantima ne sviđaju nove EU regulative?

Autor: Direkt Drugi pišu
2 minuta čitanja
Foto: Pexels/Ilustracija

Novi zakoni u okviru Evropske Unije ozbiljno utiču na AI gigante, budući da ih primoravaju da budu transparentniji nego prije. Spisak regulativa je već dostupan, a kompanijama bi trebalo da pomogne da se pripreme na vrijeme za promjene koje dolaze.

Izvor: Pc press

Pravila se najprije tiču autorskih prava, transparentnosti i bezbjednosti korisnika, a stupaju na snagu 12. avgusta. Isprva će njihovo usvajanje biti dobrovoljno, ali će u avgustu 2026. godine svi morati da im se povinuju.

Kompanije koje odmah počnu s usvajanjem će kasnije imati manje administrativnih i pravnih problema, bar tako tvrde članovi komisije.

Novi “AI akt” je napisan uz pomoć stručnjaka iz AI industrije, ali su uprkos tome neke kompanije od Evropske Unije tražile da odloži usvajanje, jer bi u suprotnom moglo da dođe do usporavanja napretka vještačke inteligencije. Kao najkontroverznija stavka u okviru akta se navodi to što se od kompanija kao što su Google, Meta i OpenAI zahtjeva da nikako ne zloupotrebljavaju tuđa djela u obuci AI modela.

Ova stavka nije smišljena bez razloga – mnoge AI kompanije su optužene za kršenje autorskih prava. Kompanija Meta je na primjer već obilježena zbog nelegalnog preuzimanja knjiga s piratskih sajtova, te njihovog korišćenja u obuci modela. Nove EU regulative bi takvom ponašanju trebalo da stanu na put, budući da će primorati kompanije da preduzmu korake kojima su se do sada opirale.

Možda je najvažniji od tih koraka onaj koji se tiče transparentnosti, budući da će kompanije biti u obavezi da dijele detaljne informacije o materijalu uz pomoć kojeg treniraju svoje AI modele. Pored toga, EU traži i podatke o potrošnji energije, a kako bi se procijenilo koliko AI kompanije utiču na životnu sredinu.

Iz kompanija OpenAI, Meta i Microsoft još uvijek nisu stigli nikakvi komentari, a iz kompanije Google kažu da već rade na sređivanju potencijalnih problema u kodu, jer smatraju da “korisnici iz Evrope zaslužuju najnaprednije i najbezjbednije AI modele”, prenosi PCPress.

Oznake:
Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content
Politika privatnosti

Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: Udruženje građana „Druga priča“, Stari grad 62, Trebinje, Bosna i Hercegovina u daljem tekstu portal Direkt o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.direkt-portal.com Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: Nikolija Bjelica Škrivan, nikolija.bjelica@direkt-portal.com

Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.

Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.