„Direkt portal je rijedak primjer lokalnog medija koji se bavi istraživačkim novinarstvom i s kritičkim pristupom prati rad lokalnih vlasti, izvještavajući o korupciji, malverzacijama u politici, zdravstvu, obrazovanju i ostalim oblastima.“ Ovako je naš medij opisan u publikaciji „Lokalni mediji i društvene mreže u izbornoj kampanji“, čiji je izdavač Mediacentar Sarajevo.

Publikacija, koju su uredili Amer Džihana i Anida Sokol, rezultat je desetomjesečnog istraživačkog rada tima autora, istraživača i urednika, a sadrži opsežnu analizu načina na koji su lokalni mediji izvještavali tokom Lokalnih izbora 2024. te kako su kandidati i kandidatkinje koristili društvene mreže.
Istraživanje je pokazalo da su pojedine izmjene Izbornog zakona donijele određene promjene, naročito u vezi s preuranjenom kampanjom i govorom mržnje te omogućile sankcionisanje preuranjene kampanje na društvenim mrežama. Ipak, u publikaciji se ističe da je zapaljiv govor političara i dalje prisutan u medijima, dok se indirektna i preuranjena promocija političkih subjekata kroz medijske sadržaje nastavlja i u online i u elektronskim medijima.
“Nalazi studije ukazuju na široko prisutne nepravilnosti u medijskom izvještavanju tokom izborne kampanje, među kojima su najznačajniji visoki stepen političke pristrasnosti lokalnih medija, nedozvoljeni oblici promocije političkih subjekata i preferencijalno prikazivanje određenih političkih aktera, pri čemu lokalni mediji često funkcionišu kao promotivni kanali umjesto da slijede principe profesionalnog novinarstva”, navedeno je, između ostalog u dijelu publikacije koji obrazlaže novosti u studiji.
Takođe, urednici publikacije primijećuju da lokalni mediji rijetko nude kritičku analizu političkih programa i uglavnom se oslanjaju na institucionalne izvore, dok su građani i nevladine organizacije marginalizovani u medijskom prostoru.
“Poseban izazov predstavlja širenje problematičnih sadržaja u online medijima, uključujući huškanje i diskreditaciju političkih protivnika. Fejsbuk profili političara dominantno se koriste kao promotivni alati, dok se funkcionerska kampanja često pojavljuje kao sredstvo mobilizacije birača. Ovi nalazi potvrđuju potrebu za jačanjem etičkih i profesionalnih standarda u lokalnim medijima, kao i većom ulogom regulatornih i samoregulatornih tijela u osiguravanju pravednog i stručnog praćenja izbornih aktivnosti”, dio je nalaza u publikaciji koja je dostupna na OVOM LINKU.

Publikacija je predstavljena protekle sedmice u okviru konferencije “Uloga lokalnih medija i društvenih mreža tokom izbora”, na kojoj je, između ostalih, govorila i novinarka Direkta Nikolija Bjelica Škrivan.
