Ispitivanjem dvojice svjedoka Tužilaštva pred Osnovnim sudom u Trebinju nastavljen je krivični postupak protiv bivšeg komandira za bezbjednost saobraćaja Policijske uprave Trebinje Bojana Okuke. Njemu se sudi zbog krivičnog djela povreda ljudskog dostojanstva zloupotrebom službenog položaja.
Prema, navodima optužnice, Okuka je u junu 2020. godine, u prostorijama policijske stanice Trebinje, više puta tukao dvojicu mladića koji su tom prilikom zadobili tjelesne povrede.
Svjedok oštećeni Ratomir Runjevac ispričao je kako je sporne večeri bio na privatnoj zabavi radnog kolega u jednom trebinjskom hotelu. Kada se sa kolegama vraćao, na raskrsnici u blizini jednog lokala u Trebinju, na pješačkom prelazu, stajao je automobil do koga je, prema tvrdnjama Runjevca, došao Bojan Okuka.
Ispričao je kako je napravio fotografiju te je poslao u Viber grupu u kojoj vozači dojavljuju policijske patrole, ne znajući tada da je na njoj konkretno Bojan Okuka, nakon čega je otišao kući. Tek kada su krenuli kući, kaže, vidio je da je tu bio Bojan Okuka.
Naredno jutro na telefonu je vidio propuštene pozive, između ostalih i svog šefa Aleksandra Vučurevića. Kada je došao na posao Vučurević mu je, tvrdi, ispričao kako je njega i radnog kolegu Gorana Miljanovića tražio Okuka.
“Oko 11.30 časova sam dobio poziv iz policije i rekli su mi da dođem odmah da obavim razgovor sa komandirom saobraćajne policije”, ispričao je Runjevac.
Rekao je da je došao u kancelariju u kojoj je bila jedna policajka koju je poznavao samo izviđenja i Bojan Okuka koji mu je rekao da uđe u drugu prostoriju. Okuka nije bio u policijskoj uniformi.
Sve se, prema tvrdnjama svjedoka, odigravalo upravo u toj drugoj prostoriji, iako su vrata bila otvorena, pa je i policajka mogla da vidi ili čuje šta se unutra dešavalo. Runjevac je ispričao da ga je u toj prostoriji Okuka udarao nogom i govorio kako je on stao ukraj i većim kriminalcima, pa će i njemu.
“Traži mi telefon, ja mu to nisam dao, on mi otima telefon i prijeti mi da slučajno ne obrišem poruku koju je on poslao”, svjedoči Runjevac.
Kaže da je odmah nakon izlaska u hodnik pogledao u Viber i zaključio da nema nikakve poruke, ali su mu nedugo nakon toga stigli skrinšotovi poruke koju je navodno Okuka sa Runjevčevog telefona poslao u jednu od grupa.
“Izvinjavam se policiji što sam noćas postupio kao džukela i obećavam da se to više neće ponoviti“, glasila je poruka.
Kaže da je nakon toga otišao u brzu poštu gdje je zaposlen i povrede pokazao šefu te da je na isto mjesto nakon nekog vremena došao i njegov kolega sa vidnom povredom na nosu i pokidanom narukvicom sata te ispričao šta mu se desilo u policijskoj stanici.
Kaže da je popodne toga dana imao namjeru da ode u bolnicu, ali budući da je imao povišenu tjelesnu temperaturu, a istovremeno nije imao test na korona virus, pregled mu je bio onemogućen.
Na pitanje tužiteljke Bojane Marković kako se osjećao tada, Runjevac je rekao poniženo i nemoćno.
Odbrana Bojana Okuke je insistirala da svjedok odgovori da li je sporne noći želio da fotografiše baš Okuku, na šta je svjedok ustvrdio da je fotografisao onog policajca koji je čučao pored auta na pješačkom prelazu, ne znajući u tom trenutku o kome se radi.
Advokat Aleksandar Radan je pitao da li je u hotelu u kome su prethodno bili došlo do naguravanja u kome je učestvovao i Goran Milojanović, ali obojica svjedoka koja su danas govorila pred sudom su rekli da im nije poznato da se tako nešto dešavalo.
Odbrana je ustvrdila da su se svjedoci oštenjeni Runjevac i Miljanović, prije odlaska u policiju, zajedno sa Aleksandrom Vučurevićem našli u jednom trebinjskom lokalu, što je Runjevac negirao.
Odbrana je podsjetila da je Runjevac više puta bio kažnjavan za prekršaje u saobraćaju i da je neke od njih dobio baš od Bojana Okuke te da je to bio razlog što je Rujevac odlučio da fotografiše baš Okuku.
Runjevac je negirao da je u pitanju bilo kakva osveta te naveo da je fotografiju napravio isključivo, jer je procijenio da se policijski službenik u tom trenutku ne ponaša profesionalno.
Pred Sudom je saslušan i svjedok Aleksandar Vučurević koji je ispričao kako ga je sporne noći oko 1 sat poslije ponoći telefonom pozvao rođak, od koga je Okuka tražio Vučurevićev broj telefona.
“Imao sam propušten poziv i pozvao sam Bojana Okuku, on me je zamolio da siđem ispred zgrade, ja sam sišao… Tražio mi je broj telefona od njih dvojice (Miljanovića i Runjevca, prim. aut.). Ja sam ih pozvao, ali pošto mi se nisu javljali, ja sam dao brojeve telefona Bojanu Okuki”, kazao je svjedok Vučurević.
On je ustvrdio da nije bio upućen o čemu se radi sve dok nije dobio poziv.
On je posvjedočio da je vidio Runjevčeve povrede te rekao kako je Runjevac tada bio vrlo uzrujan. Takođe, rekao je da je Goran Miljanović došao sa povredama na nosu te slomljenim satom.
Svjedok nije bio siguran da li je sa oštećenima sjedio u jednom trebinjskom lokalu prije nego što su oni otišli u policijsku stanicu, iako je Odbrana to predočila kao činjenicu.
Nastavak suđenja zakazan je za 28. oktobar. Postupajuća sutkinja u ovom predmetu je Ratka Đonlaga.
Podsjećamo, optužnica protiv Bojana Okuke podignuta je u decembru prošle godine, nakon što je tužiteljka Bojana Marković prethodno više puta obustavljala istragu u ovom predmetu. Glavni republički tužilac je tri puta ukidao naredbu o obustavi istrage koju je donosila tužiteljka Marković i predmet vraćao na ponovno postupanje.
Bojan Okuka je nakon policije svoju karijeru nastavio u Javnoj ustanovi “Bazeni” Trebinje, gdje je danas na funkciji vršioca dužnosti direktora.
Čitajte još: Počelo suđenje Bojanu Okuki, svjedočio oštećeni Goran Miljanović