Staratelji TE Gacko su prošle godine njenu budućnost videli u Kinezima. Ovog aprila se ona traži u Rusiji. Da li su poruke koje se plasiraju putem medija pokazatelj odsustva ozbiljnih planova, tačnije, prepuštanja da se njome bave neuki i neozbiljni dok stručna javnost posmatra bez komentara? Dok su opiti u toku, stvarnost postaje noćna mora u kojoj postrojenje u agoniji guši grad.
Gde se dedoše Kinezi?
Početkom aprila prošle godine beogradske Večernje novosti su u onlajn izdanju, u opširnom tekstu sa krajnjim optimizmom i izvesnošću, pisale o kineskim ulaganjima u “Gacko 2” i najavile početak izgradnje novog bloka za kraj 2017. ili početak 2018. godine.
Osam meseci kasnije, u decembru, potpisana su još dva ugovora. Između ostalog, parafiran je sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća sa većinskim kineskim vlasništvom. Kao i prvi put, ugovore su potisali Vlada i ERS, sa jedne, i pomenute kineske firme, sa druge strane. Ministar Đokić je tada izjavljivao da je na kineskim partnerima da pronađu način za finasiranje projekta, a predsednik Dodik da je novi blok garant sigurnosti i bezbednosti RS.
Kada smo neposredno posle toga razgovarali sa poslanikom u NSRS-u Adamom Šukalom, rekao je da u svemu prepoznaje već viđeni scenario koji je primenjen i u Ljubiji, ali i u Stanarima.
“Postrojenje se dovede u predstečajnu fazu, iz njega se izvuče onaj vitalni deo, mašine i oprema koja se može iskoristiti. RŽR Ljubija je u Arselor Mital (Arcelor Mittal) uložila svoj najvitalniji deo, a staroj firmi su ostali dugovi, stara oprema i radnici. Jedne je poslala u penziju, a druge na biro. Što se tiče investicije u Gacko 2, Vlada RS ponavlja poteze iz RiTE Stanari, obmanjuje javnost pričom da je ovo kineska investicija. Kinezi bi, kao u Stanarima, investirali po principu “ključ u ruke”, To podrazumeva da kineski investitor koji nudi veoma povoljan kineski kredit obavezuje onog ko bi dao garanciju, a to je u našem slučaju RS, da njihovu tehnologiju ugradi u novom pravnom licu. Kinezi neće biti vlasnici, pretpostavljam, biće to neko koga još ne znamo, neko poput Vuka Hamovića ili Vojina Lazarevića, koji bi u ovaj posao ušli špekulativno da bi na kraju od države izvukli sve što mogu, od energenta, zemljišta, garancija, da bi to na kraju licitirali i prodali”, rekao je Šukalo.
Rusi dolaze?
Sada već bivši direktor Boško Kozomara, koji je na čelu RiTE bio od avgusta do aprila, tvrdio je da ga je lično predsednik (Dodik) poslao u Gacko da sredi situaciju u preduzeću i pripremi sve za izgradnju novog bloka. Pored mnoštva anegdota koje su ga pratile tokom nekoliko meseci provedenih na čelu gatačkog giganta, Kozomara je nakon što je smenjen, tačnije, penzionisan, poslužio i kao dežurni krivac za sve aktuelne tehnološke, finansijske i ekološke probleme. On je prvi najavio da će remont raditi Rusi i sa tim zadatkom je, navodno, putovao u Rusiju. Javnost je ostala uskraćena za informaciju da li je nešto dogovoreno, ali je saznala da je tim potezima zakočio kapitalni remont zakazan za sredinu aprila.
Smenom Kozomare pripreme za remont se vraćaju utabanim stazama. To je prostor za ustaljene izvođače i remontne radove koji će se, verovatno, obaviti tokom avgusta u redukovanom obimu. No, i dalje su otvorena pitanja sa kojim ciljem i uz čiju podršku je Kozomara ugovarao novi način remonta TE Gacko za koji se pretpostavljalo da će koštati između 20 i 30 miliona maraka? Da li je imao nameru (i podršku) da osujeti isisavanje javnih para kroz već uhodane kanale ili je bio eksponent neke struje koja je želela da svoj (finansijski?) interes realizuje namećući se na ovaj način? Da li je penzionisanje Kozomare dobra ili loša vest za javni interes?
Odlaskom Kozomare se aktuelizuje priča o rekonstrukciji obe termoelektrane i produžetak njihovog radnog veka za 15 do 20 godina. Za to su, prenose mediji, Rusi spremili 200 miliona evra, po 100 za svaku. Namera je da se podigne instalisana snaga i produži radni vek, a potpisivanje ugovora se očekuje krajem maja u Sankt Peterburgu. Prema najavama, rekonstrukcija će trajati pet godina, a izvođač će biti ZiO grupa. Šef predstavništva RS u Rusiji Duško Perović smatra da zahvaljujući tom aranžmanu, RS neće davati svoj novac, a otplata će biti obezbeđena isporukom struje dobijene modernizacijom.
Iskustvo nas uči da je optimizam onih koji u naše ime dogovaraju i potpisuju sporazume neopravdan. Kada su u pitanju termoelektrane, ta tvrdnja dobija još na težini, jer potencijalni partneri volšebno iskrsavaju, ali i padaju u zaborav. U naše ime pregovaraju i o javnim resursima odlučuju partijski vojnici bez profesionalnih znanja i iskustava. Za to vreme se stručna javnost ne oglašava, pa ostajemo bez odgovora na niz krucijalnih pitanja. A prvo od njih je: da li gatački rudnik može da snabdeva dva bloka, tačnije, da li rekonstrukcija postojećeg bloka automatski isključuje projekat “Gacko 2” i šta bi sa Kinezima?