ANKETNI ODBOR SE OGLASIO:
Strogo se pridržavati protokola

Autor: Milanka Kovačević Direkt priče Društvo Politika
7 minuta čitanja
Ovako je bilo pre krone: obeležavanje Međunarodnog dana osoba sa autizmom

Kako bi prevazišli animozitete u samom Centru za socijalni rad u Gacku, ali i u odnosima sa Centrom za decu sa posebnim potrebama ( CDPP), Skupština ove opštine je imenovala Anketni odbor. To, međutim, nije rešilo probleme.

“Kako se izboriti za prava svog i druge dece sa smetnjama u razvoju, ako neko odluči da im to uskrati i šta bi se desilo da ja nisam tu? Moje dete ne bi možda ni imalo pravo da dođe u Centar”, govori Gordana Kekić, predsednica Udruženja “Rastimo zajedno”. A problem koji je kulminirao u poslednje vreme je rad sa logopedom koji, tvrdi ona, nije dostupan većini korisnika Centra za decu sa posebnim potrebama (CDPP) u Gacku.

Iz Centra za socijalni rad (CSR) tvrde da je saradnja sa CDPP i Udruženjem “Rastimo zajedno” bila korektna “do trenutka kada je predsednica UO (Gordana Kekić, prim. aut.) počela da se ponaša u svojstvu stručnog radnika te na osnovu svog ličnog nahođenja pokušala da utiče na rad defektologa- logopeda”, stoji u dopisu Aleksandre Milović, direktorice Centra za socijalni rad u Gacku upućenom opštinskim zvaničnicima.

Milović tvrdi da na rad logopeda nikada nije bilo primedbi kao i da su to potvrdili roditelji dece koja koriste usluge CDPP-a.

Gordana Kekić, pak, pokazuje spisak na kome stoji da 23 dece ima pravo na dnevno zbrinjavanje, što znači i pravo na sve usluge i da je direktorica Milović uspela da dobije potpise samo četiri roditelja kojima je mogla da manipuliše.

Gde su ti izveštaji koji potvrđuju da je dobro radila proteklih godina? Ni jedan izveštaj nema. Program koji to prati potvrđuje da je samo četvoro dece uvela i to tek negde u martu ove godine”, tvrdi Gordana Kekić.

I odbor i inspekcija

Problemi u samom Centru za socijalni rad kao i u odnosu sa CDPP-om kome bi, prema partnerskom sporazumu, trebao da pruža stručnu i logističku podršku, pisao je “Direkt “ bili su povod da se time bavi i opštinska Skupština.

Kako bi utvrdili stvarno stanje, odbornici su formirali Anketni odbor koji je doneo nekoliko zaključaka bez mogućnosti da kolege upoznaju sa njim s obzirom da sednica SO Gacko u ovom sazivu neće biti.

Nakon što su saslušali izjave svih aktera, Anketni odbor je, između ostalog, pozvao obe strane ( CSR i CDPP) da se strogo pridržavaju protokola o međusobnim odnosima, da se ispita mogućnost registracije Dnevnog centra za decu sa smetnjama u razvoju kao samostalnog subjekta kao i da se za omladinu iz Udruženja iznađe mogućnost zaposlenja u skladu sa njihovim mogućnostima kako bi se uključili u zajednicu.

U međuvremenu je, po anonimnoj prijavi, CDPP posetila i inspekcija koja je utvrdila da u radu nema nepravilnosti, da su ugovori o delu “zaključeni sa stručnim licima uključenim u implementaciju projekata koji ne obavljaju kao redovne poslove”, kao i da predsednica UO udruženja Gordana Kekić taj posao obavlja volonterski.

“Nalaz je potvrdio da je ono što je izrečeno od strane odbornika Saše Škiljevića sa govornice Skupštine bila neistina. Nije baš mene imenom prozvao, ali je bilo jasno da me je optužio da nezakonito potpisujem ugovore o delu i pozvao direktoricu (Milović prim. aut.) da pozove inspekciju. Pritom, tvrdi i da defektolog najbolje radi posao, a nikada nije došao u CDPP da vidi kako radi. Gde su ti izveštaji? Ja tvrdim da ne radi”, izričita je Gordana Kekić i dodaje da je za proteklih 15-ak godina Udruženje “Rastimo zajedno” realizovalo 38 projekata čija je vrednost oko 400 hiljada maraka.

I naša deca imaju pravo

Mi smo radili jer želimo bolji život naše dece. Udruženje je preko projekata opremilo kompletan prostor CDPP, obezbedilo didaktički materijal, usluge koje su pomagale našoj deci”, govori Gordana Kekić čiji je sin takođe korisnik centra. 

Kroz projekte obezbedili 400 hiljada maraka za korisnike CDPP- Gordana Kekić

Prema njenim rečima, problem je nastao oko usluga logopeda koji je najpre bio angažovan preko projekta za potrebe dece sa smetnjama u razvoju da bi zasnovao stalni radni odnos u Centru za socijalni rad.

I dalje je sa decom radila u prostoriji CDPP-a. Međutim, sve je više radila sa decom iz škole i vrtića, dakle, onom tipičnog razvoja, a odbijala da radi sa članovima Udruženja kojima je rad sa logopedom takođe neophodan. Moje dete nikad nije imalo sreću da ga ume pet minuta, odgovorno to tvrdim“, priča naša sagovornica.

Ja sam se žalila usmeno i prethodnom direktoru Centra za socijalni rad, a i kad je došla nova direktorica (Aleksandra Milović prim. aut.), na upoznavanju sam rekla da nisam zadovoljna radom defektologa-logopeda. Radila je sa decom tipičnog razvoja mada ima obavezu da radi i sa decom sa smetnjama u razvoju, uglavnom to odbija.”, tvrdi Gordana Kekić.

Projektom angažovan drugi logoped

U međuvremenu, Centar za socijalni rad, koji je po dokumentima trebao da bude stručna podrška CDPP-u, menja sistematizaciju, pa se u opisu dužnosti defektologa-logopeda nigde ne pominje rad sa decom sa smetnjama u razvoju, samo se pominju deca sa govorno-jezičkim deformitetima.

Insistiranje na pravilima od strane Gordane Kekić i članova Udruženja i produbljivanje animoziteta dovelo je do eskalacije problema, uplitanja najbližih srodnika, pa je više puta bila uključena i policija.

Rešenje su u CDPP-u našli tako što su preko novog projekta angažovali logopeda iz Bileće koji individualno radi sa decom iz CDPP-a. Međutim, kabinet zauzima logoped Centra za socijalni rad, što takođe negativno utiče na radnu atmosferu.

Iako je na sednici SO Gacko branio direktoricu Centra za socijalni rad i svoju partijsku koleginicu, Saša Škiljević, odbornik SPS-a danas kaže da nije upoznat sa zaključcima Anketnog odbora, pa stoga i nema komentar osim opaske da svaka institucija mora da obavlja svoj posao u skladu sa zakonom. 

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content