GACKO IZMEĐU RADOVA, APATIJE I FINANSIJSKE KRIZE:
Dvorana konzervirana, a plato uređuju za milion maraka

Autor: Milanka Kovačević Direkt priče
5 minuta čitanja
Milion maraka za uređenje platoa

U završnici mandata Ognjen Milinković je odlučio da se krene u okolno uređenje sportske dvorane. Za to je namenio nešto više od milion maraka iz kredita. Radove izvodi Konzorcijum “Radis” Istočno Sarajevo, “Jokić-Invest” Zvornik i “Dobojputevi” Doboj.

Vreme do primopredaje načelničke štafete u opštini Gacko protiče u apatiji i hladnoj atmosferi. Ovo poslednje je i u doslovnom značenju budući da su radijatori hladni jer ugalj za opštinsku upravu nije nabavljen iako je zvanična grejna sezona počela pre dvadeset dana. 

Službenici komentarišu da se računi gomilaju i da para nema za obaveze koje pristižu. 

Ipak, načelnik raspisuje konkurse, na terenu se odvijaju radovi, a pažnju privlači i uređenje platoa oko sportske dvorane.

Iz Službenog glasnika Opštine Gacko saznajemo da će za ovaj posao biti izdvojeno milion i 23 hiljade maraka, kao i da radove izvodi Konzorcijum “Radis” Istočno Sarajevo, “Jokić-Invest” Zvornik i “Dobojputevi” Doboj. Njihova ponuda je bila nešto povoljnija od konkurenata- Konzorcijuma “Antikorozija” Gacko i “Segment” Trebinje.

Budući da pomenuti radovi nisu predviđeni u Planu nabavki za ovu godinu, krajem jula, stoji u Službenom glasniku objavljenom 17. oktobra, načelnik Milinković je doneo posebnu odluku o pokretanju postupka javne nabavke.

Pozna jesen svakako ide naruku ovim zakasnelim radovima, no ovog popodneva na terenu nema radnika. Parkirana jedna mašina i istovarena galanterija. Postavljen je po koji rekvizit na igralištu za decu. Za sada ne izgleda kao miliona maraka, ali izvođaču je dato godinu dana od potpisivanja ugovora da zavši posao.

Para ipak neće biti za nastavak sređivanja sportske dvorane čija je izgradnja počela 2019. godine kada su radovi procenjeni na oko 3 miliona maraka. Sa promenom vlasti, dvorana je konzervirana i na njoj, u poslednje četiri godine, praktično nije bilo aktivnosti.

Tadašnji zamenik načelnika opštine Gacko Radoica Antunović je bio jedan od inicijatora ovog projekta koji je u to vreme ocenjen kao ambiciozan, pa i preteran, s obzirom na gabarite objekta.

Ipak, lokalna vlast je isticala da je važna za uspešan razvoj sporta i organizaciju takmičenja na domaćem i međunarodnom nivou.

Naši klubovi su dostigli nivo učešća u evropskim kupovima i da ne bi morali svoje utakmice igrati van Gacka donesena je odluka da se pristupi izgradnji dvorane koja će zadovoljavati sve uslove kako za treninge, tako i za utakmice u domaćem i međunarodnom takmičenju“, objašnjavao je tada Antunović

Isticali su da će to biti mesto za sve sportiste, projektovan je i deo dvorane za borilačke sportove. Visina i gabariti su predviđeni da zadovoljavaju međunarodne standarde, a kapacitet dvorane je oko 760 mesta za sedenje.

Posao je tada poveren konzorcijumu „Antikorozija“ Gacko i „Širbegović inženjering“ Gračanica.

Aleksa Zelenović, tadašnji načelnik Odeljenja za prostorno planiranje i civilnu zaštitu, je rekao da su radovima na ovom objektu prethodili pripremni radovi.

“Trebalo je obraditi kompletan plato počevši od skidanja humusa, do nasipanja i projektovanja zone. To je precizno urađeno tako da sada imamo urađeno okolno uređenje na nivou pred pripremu za asfalt”, izjavio je on 2020. godine.

Ipak, četiri godine kasnije, novi izvođači ravnaju teren i opet pripremaju za uređenje.

Radica Antunović kaže da je u to vreme izvođač projektom obavezan na minimalno okolno uređenje- izradu pristupnog puta i rasvete. Danas kaže da nije upoznat sa detaljima, da li se sve finansira iz kredita, ali smatra da to trenutno nije prioritet.

Ne znam koliko bi trebalo sredstava da se završi sportska dvorana, ali uređenje okolnog prostora po meni trenutno nije prioritet. Možda je negde na četvrtom mestu. Na prvom su vodosnabdevanje i zgrada za starački dom , nešto od čega se živi”, kratko je prokomentarisao Antunović za Direkt.

Smatra i da je opštinska vlast loše reagovala, nije raskidala ugovore sa izvođačima nego su došli u poziciju da ih izvođači tuže, kao što je to slučaj za projektom vodosnabdevanja.

Objašnjava da je u proteklom periodu došlo do poskupljenja materijala i radova i da bi i izvođačima odgovaralo da su ugovori sporazumno raskinuti. Ovako, opština nije radila ništa, a izvođači su čekali da prođe vreme kako bi mogli da tuže i naplate izgubljenu dobit.

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content