U Trebinju je danas otvaren šesti Samit energetike (SET) koji će i ove godine trajati tri dana. Više panel diskusija bi, kako su rekli organizatori, trebalo da dovede do novih saznanja i potencijalno korisnih rješenja u vezi sa pitanjima iz oblasti energetike.
O pravednoj tranziciji u energetskom sektoru se najviše govorilo na konferenciji za novinare.
Ministar energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske Petar Đokić novinarima je i danas rekao da do gašenja termoelektrana u Republici Srpskoj još neće doći.
„Od nas se jako davno zahtijevalo da odredimo granični datum kada ćemo zatvoriti svoje termoelektrane. Mi to još nismo učinili i nećemo to učiniti, bez da budemo potpuno sigurni da postojeće termoelektrane nisu više u stanju da rade i da proizvode, onda će se u skladu sa tim dati procjena prestanka rada i proizvodnja energije iz takvog izvora“, rekao je novinarima ministar Petar Đokić.

On je istakao i da, dok taj proces bude trajao, treba da razvijaju nove energetske kapacitete i da na taj način osiguraju trajnu energetsku bezbjednost Republike Srpske.
Precizirao je i da je sigurno da će energetska slika ovog prostora biti drugačija već 2027. godine, kada HE Dabar i Bistrica, prema njegovim riječima, budu na mreži.
O značaju pravedne tranzicije novinarima je govorio i Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske.
On je istakao da je potrebno govoriti o tome šta se sve treba uraditi da bismo mogli nastaviti život u lokalnim zajednicama u kojim postoje termoelektrane i kada se one ugase.
Petrović je podsjetio da je Pariškom deklaracijom 2050. godina predviđena kao rok za gašenje termoelektrana na ovim područjima.
„Mi to ne možemo bez pomoći Evropske unije i ne smijemo dozvoliti da ugasimo termoenergetske objekte, a da nemamo alternativne vidove proizvodnje električne energije i da nemamo pravednu tranziciju u tim lokalnim zajednicama, jer to bi bilo suludo“, istakao je Petrović bez konkretnog navođenja šta se u praksi dešava po ovom pitanju.
Malo energetika, malo politika
Pored priče o energetskoj tranziciji, ministar Petar Đokić nije propustio današnju priliku da pomene i političke progon, kako je rekao, kojem su izloženi nosioci najvećih državnih funkcija u Srpskoj.
Priču o, kako je rekao, političkom progonu, Đokić je ipak upakovao o cjelokupnu priču o energetici.
“Republika Srpska odgovorno provodi energetsku politiku uprkos brojnim neprincipijelnim političkim pritiscima, krajnje drskim prema institucijama RS. Posebno prema ključnim institucijama kao što je predsjednik RS, Vlada, Narodna Skupština, a to vidimo kroz politički progon kome su izloženi nosioci funkcija u tim institucijama“, smatra Đokić.
Dodao je da se kroz dijalog u BiH mogu riješiti otvorena politička pitanja koja opterećuju ovu zemlju.
Na današnjoj konferenciji, novinarima se obratio i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac koji je danas, kao Milorad Dodik prošle godine, simboličnim pritiskom na taster ozvaničio otvaranje šestog Samita energetike.

„Jasna politika ministarstva na čijem ja jesam čelu jeste da našim politikama prihvatimo standarde energetske zajednice, ali primarno da sačuvamo energetski suverenitet Republike Srpske pa time i same Federacije Bosne i Hercegovine“, istakao je Košarac.
Ove godine na konferenciji za novinare, ali i otvaranju SET-a, nije bilo riječi o cijeni električne energije, koja je već poskupjela, niti su najavljivana nova poskupljenja.