PUNA SALA: Šta u Trebinju misle o novom Ustavu Republike Srpske?

Autor: Nikolija Bjelica Škrivan Direkt priče Društvo Politika
4 minuta čitanja
Javna rasprava o nacrtu Ustava RS u Trebinju (Foto: Direkt)

Preko stotinu ljudi došlo je danas u trebinjsku Gradsku upravu da “raspravlja” o nacrtu novog Ustava Republike Srpske, koji je Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila prošlog mjeseca. U sali trebinjske Skupštine okupili su se mahom partijski kadrovi, načelnici odjeljenja, direktori, radnici Gradske uprave i javnih preduzeća, odbornici i poslanici, ali i nekolicina drugih građana. 

No, svoje komentare na nacrt Ustava Republike Srpske dala je samo nekolicina njih.

Primjedbe koje su se mogle čuti na novi nacrt Ustava odnosile su se mahom na tehničke detalje, pravopisne nedoumice, zatim problematične termine koje bi trebalo korigovati, dok se manje ili gotovo nikako nije govorio o odredbama koje su posljednjih dana predmet rasprava javnosti na nivou BiH.  

Najveće novine koje donosi ovaj nacrt Ustava je veća autonomija u pogledu odlučivanja entiteta, ukidanje Vijeća naroda, te mogućnost promjene granične linije između RS i FBIH, uz sprovođenje referenduma. Novi ustav predviđa i uvođenje vojske RS, kao i mogućnost samoopredjeljenja te sklapanja specijalnih paralelnih veza, ali i mogućnosti udruživanja u federalne i konfederalne zajednice. Glavni grad po novom nacrtu Ustava je Banjaluka, umjesto dosadašnjeg Sarajeva.

Republička opozicija je ranije naglašavala da do nekih od ovih stavki iz Ustava ne može doći bez novih sukoba, koji nikome nisu potrebni.

Zamjerke su posljednjih dana dolazile i u pogledu neusaglašenosti odredaba nacrta Ustava sa Ustavom Bosne i Hercegovine. 

Rasprava u Trebinju – Trebinje prestonica!

Narodna poslanica Milica Ijačić, koja je u skupštinskim klupama već prošla kroz nacrt Ustava, navela je da je u Ustav neophodno dodati najavljeni specijalni sud i tužilaštvo. 

Problematizovano je i pitanje nepostojanja obaveznog srednjeg obrazovanja, već ustav podrazumijeva samo obavezno osnovno obrazovanje.

Govorilo se i o pitanju izbora predsjednika i potpredsjednika RS, te o tome koliko potrpedsjednika Vlade može biti.

Odbornik Rajko Ćapin imao je čak prijedlog da se Ustavom predvidi da prestonica RS bude Trebinje. 

Današnja javna rasprava o nacrtu Ustava RS druga je u nisu javnih rasprava u Republici Srpskoj.

Predsjednik Radne grupe, koja pomaže Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske u izradi novog Ustava, prof. dr Vitomir Popović kazao je kako je “Ustav RS najstariji Ustav na prostoru dejtonske BiH i da je donesen 28. februara 1992. godine, te da je nakon toga pretrpio brojne izmjene, uključujući brojne amandmane koje je nametnuo visoki predstavnik Volfgang Petrič, zbog čega je pokrenuta procedura donošenja novog ustava”.

Popović je rekao da je fokus na vraćanje prenesenih nadležnosti.

Vitomir Popović (Foto: Direkt)
Vitomir Popović (Foto: Direkt)

Zadatak Radne grupe da prikupi sva mišljenja, prijedloge, primjedbe i sugestije o tekstu ustava i dostavi ih na razmatranje Odboru za ustavna pitanja koji će ga po proceduri uputiti u Narodnu skupštinu.

Još nije izvijesno da li će novi ustav RS, kada u potpunosti bude usaglašen njegov tekst, dobiti potrebnu dvotrećinsku većinu u NSRS.

Naredne javne rasprave biće održane u Prijedoru, Gradišci, Zvorniku, Bijeljini,  Doboju i Banjaluci.

Podsjećamo, nakon usvajanja nacrta Ustava RS i drugih zakona u NSRS za Miloradom Dodikom, Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem raspisana je centralna potjernica. 

Sud Bosne i Hercegovine prije nekoliko dana izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem.

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content
Politika privatnosti

Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: Udruženje građana „Druga priča“, Stari grad 62, Trebinje, Bosna i Hercegovina u daljem tekstu portal Direkt o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.direkt-portal.com Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: Nikolija Bjelica Škrivan, nikolija.bjelica@direkt-portal.com

Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.

Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.