GORUĆI PROBLEM GRADSKE DEPONIJE:
Obodina – zagađenje koje se širi kako Trebinje raste

Autor: Jela Džomba Direkt priče Društvo
5 minuta čitanja
(Foto: Direkt)

Neprijatan miris i dim sa gradske deponije “Obodina”, koja je inače bez upotrebne dozvole više od deset godina, najveći je problem mještanima okolnih naselja kojima njeno postojanje direktno utiče na kvalitet života.

Novi požar na donjem dijelu deponiji, koji je izbio u nedjelju, a bio je aktivan i dan kasnije, aktivirao je i priču o njoj.

O tome je prvesntveno bilo riječi u jednoj fejsbuk grupi, a nakon toga i sami smo posjetili Obodinu.

I dok se grad širi deponija se spušta prema gradu?

Prema priči naših sagovornika najveći problem je što se sama deponija širi, smeće se odlaže i u donjem dijelu što je bliže magistralnom putu, ali i samom gradu.

Deponija “Obodina” (Foto: Direkt)

„Mozda je nekada ova lokacija deponije bila dobra, ali kako se grad širi sve je izloženo tom smradu“, smatra jedan od stanovnika Petrovog polja koji je nedavno napravio kuću u ovom dijelu Trebinja.

Iako je, donji dio deponije koji je i gorio prethodnih dana, bio planiran samo za kabasti materijal to u praksi nije tako. Kao što vidimo na fotografijama koje su nastale upravo na tom dijelu deponije, tu nije odložen samo kabasti otpad.

Problem u neodgovornim građanima?     

Prema riječima Milana Mandrape, direktora Komunalnog preduzeća, donji dio deponije predviđen je samo za građevinski i biorazgradivi otpad, ali ljudi to ne poštuju.

„Imali smo više puta situaciju da čovjek istovari smeće pored puta i ode, onda bi ga komunalna policija vraćala da tovari ponovo i odloži gdje je planirano“, rekao nam je Mandrapa.

“Strepimo kada će neko zapaliti gume”

Prema priči mještana Petrovog polja, koje se inače nalazi ispod deponije Obodina, strepe kada će neko zapaliti gume. Upoznati su, kažu, da se na deponiji dosta njih odloži pa strahuju da bi ih neko planski zapalio kako bi na taj način stekao dobit od željeza.

Gornji dio deponije priča za sebe

Na pratećim fotografijama je donji dio deponije, a prema priči jednog od naših sagovornika dodatni ekološki problem predstavlja gornji dio deponije koja je, kako smatra naš sagovornik, preopterećena.

Prema njegovim riječima smeće se na gornjem dijelu deponije odlaže godinama, a odlagano je i izvan ograde koja je i preko protivpožarng puta, ranije ostavljenog u slučaju potrebe za gašenjem.

Direktor komunalnog preduzeća Milan Mandrapa nam je rekao da se nadaju da bi u ovoj godini mogli doći do rješenja za deponiju.

„Čekamo sad da nam izdaju novu upotrebnu dozvolu. Glavni projekat je gotov i ja se nadam da će biti u ovoj godini realizacija, zatvaranje postojeće i otvaranje nove kasete deponije i jedan manji centar za reciklažu“, rakao nam je Mandrapa ističući da investicija možda prevazilazi njihove mogućnosti, ali smatra da je Grad Trebinje na putu da nađe investitora.

Dajana Milišić, odbornica Liste za pravdu i red smatra da nije logično da deponija dobije upotrebnu dozvolu na sadašnjoj lokaciji.

“To bi bilo katastrofalno, kao što je i sada. Širi se grad i Obodina je sada došla u grad”, kaže Milišić i dodaje da, ukoliko deponija ostane na sadašnjoj lokaciji, to nije dobro rješenje, prvenstveno, kaže, zbog mještana Petrovog polja.

Podsjećanja radi još 2022. godine najavljena je modernizacija deponije i izgradnja “Centra za upravljanje otpadom” kroz projekat URBANLED” koji finansira GEF, a implementira UNDP u BiH.

U ovom projektu je trebalo da finansijsku podršku pruži Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.

Za ove potrebe napravljen je lokalni plan upravljanja otpadom u skladu sa zelenim logističkim šemama za Trebinje koje su identifikovale deponiju „Obodina“ kao najvećeg emitera GHG gasova u sistemu upravljanja otpadom.

Na deponiji se dnevno u prosjeku odlaže oko 30 tona otpada.

Podijeli članak
2 komentara
  • prioritet grada je deponija da se otvori recikllizarni pogon da se u gradu Trebinju zabrani u svim trgovačkim centrima plastične kese a papirne uvedu da sekarton,željezničke predmeti i plastični odvajaju da se nakom jednog sloja otpada naspe sloj zemlje ili pjeska da se dovede voda iz Trebisnjice i tokom ljeta preko noći natapa otpalo mjesto

  • osim deponije da se kpritorijeke Trebisnice o isti od trave pogotovu ispod kamenog mosta Arslanagica kao da se kanal ispred hotela Aćimović ocisti jer ljeti se ofd smrada nece moci setati u suprotnom mnoge turiste ćemo odbaciti

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content
Politika privatnosti

Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: Udruženje građana „Druga priča“, Stari grad 62, Trebinje, Bosna i Hercegovina u daljem tekstu portal Direkt o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.direkt-portal.com Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: Nikolija Bjelica Škrivan, nikolija.bjelica@direkt-portal.com

Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.

Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.