Mini hidrocentrala čija gradnja je počela svega nekoliko stotina metara od Vrela Une, jedinstvenom spomeniku prirode i zaštićenom području, ujedinila je stanovnike Donje Suvaje, Gračaca, Like ali i stanovnike Bihaća, Bosanske Krupe, Novog Grada. Zajedno sa Darkom Rundekom koji je održao koncert nedaleko od bagera koji su već znatno oštetili korito ove, možda i najljepše, rijeke kompletnog regiona.
Piše: Gerila.info
Borbu golorukog naroda koji je prije par dana svojim tijelima branio Unu podržao je i Ulrich Eichelmamm, direktor međunarodne organizacije RiverWatch.
“Mislim da moramo pobijediti u ovoj borbi. Kad sam prvi put čuo šta se dešava, prva misao mi je bila da nikad ne bih ni pomislio da se neko usuđuje da pipne Unu. Iako je ovo zaštićeno područje, neko je sve to ignorisao i počeo radove. U tom trenutku sam prekinuo svoj odmor i pridružio se otporu lokalaca”, rekao je Eichelmamm.
Božica Keča, mještana sela Donja Suvaja, za Gerilu kaže da narod ovog kraja neće dozvoliti dalje uništavanje rijeke ali da je šteta već učinjena i da je korito rijeke Une teško vratiti u njeno prvobitno stanje.
“Devastira se ova prelijepa rijeka, a mi nismo bilo obavijesteni o tome, već smo samo jednog dana ostali bez vode, jer su nam presjekli lokalni vodovod. Mi ne želimo da se naša rijeka devastira, da se ubijaju ribe, rakovi i sve sto je rijetkost u današnje vrijeme”, kazala je Keča.
Maja Sever, predsjednica Evrropskog udruženja novinara, je zajedno sa svojom djecom došla da pruži podršku u borbi protiv ovog projekta koji narušava prirodni unikat kakvo je Vrelo Une.
“Ne možemo i ne smijemo dozvoliti devastaciju naše prirode, izvora, rijeka, jer je to nešto najvažnije što pripada građanima i ovoj zemlji. Ukoliko dozvolimo da krene i ukoliko dozvolimo prvu ovakvu devastaciju bez potrebnih dozvola, bez poštivanja zaštitnog projekta i Nature 2000, kojoj pripada ovo područje, onda nema kraja. Ovo nam je ono najvrijednije što imamo i mi i vi, naši dragi susjedi u BiH i zato treba pokazati da ne damo”, istakla je Sever.
Darko Rundek koji je održao koncert na izvoru Une je poručio da bi ovo uništavanje rijeke dovelo do gradnje hidrocentrale koja bi proizvodila mjesečnu struju u vrijednosti od 1.000 evra.
“Nema baš nikakvog razloga za gradnju te hidrocentrale, osim nekih lokalnih mućki, koje bi trebalo što prije spriječiti”, kazao je Rundek. Ovo je jedan od rijetkih primjera u Hrvatskoj da se nešto gradi, ali mislim da je to trend kojem ćemo, nadam se, uskoro stati u kraj”, istakao je Rundek.
Među okupljenim građanima koji traže pravdu za Unu pojavio se i Samir Hamzić – predstavnik investitora koji grade mini hidrocentralu, ali je odbio da odgovri na pitanja novinara Gerile.
Nikola Kurija iz Centra za životnu sredinu, je izjavio da borba za Unu neće stati i da će i danas ali i svih narednih dana mještani, aktivisti kao i brojni drugi ljudi protestovati zbog izgradnje mini-hidroelektrane, čija je gradnja počela na samo nekoliko stotina metara od njenog izvora.
“Nalazimo se u Hrvatskoj gdje ova prelijepa rijeka izvire, a već nakon nekoliko kilometara ona ulazi u BiH i gradi jedan od najljepših nacionalnih parkova u Evropi. Okupili smo se ovdje da pomognemo u borbi mještana protiv izgranje male hidrocentrale i da spasimo ovaj dragulj prirode”, istakao je Kurija.