Trebinjski divovi – platani, koji više od 120 godina žive u najjužnijem gradu Srpske, po prvim procjenama stručnjaka, nisu u lošem stanju. Nisu mnogo ugroženi te tako ne bi trebalo biti velikih intervencija na njima.
Sve to smo saznali danas od stručnjaka koje je okupila banjalučka firma Arborist angažovana od grada Trebinja kako bi izvršila potrebnu kontrolu i eventualnu sanaciju platana.

„Platani su famozni, prelijepi. Nisu puno ugroženi tako da nemamo velikih intervencija na njima. Prošli smo kroz krošnje, velikih problema za sad nema, vidjećemo šta će na ostalim stablima biti. Mislim da je sve u redu sa platanima“, rekao nam je Danijel Šuman nosilac posla firme Arborist.
Ova banjalučka firma je okupila ekipu stručnjaka iz SAD-a, Italije, ali iz pojedinih zemalja regiona koji od danas obavljaju kontrolu platana u Trebinju.
Prvi među njima je Nikola Lacković doktor nauka i ovlašteni inženjer šumarstva koji se bavi dijagnostikom stabala. Za Direkt kaže da su platani sađeni prije 120 do 140 godina i da ima u njima nekih deformiteta, ali da to ne znači da su platani u lošem stanju.
„Ima nekih problema koji se prirodno pojavljuju. Naravno oni su rasli u dosta gustom sklopu, razmak između stabala je otprilike osam metara i njihove krošnje zadiru jedne u drugu to dovodi do međusobnih kolizija, trenja i sudaranja grana. Došlo je do ozljeda koje su već prouzročile lomove i pukotine, takve sve stvari će se sanirati. To ne znači da su platani u lošem stanju, to je nešto što se ovakvim zahvatima može sanirati na vrijeme i održati stabilne i zdrave krošnje koje će još desetljećima moći doprinostiti ovom ambijentu“, rekao nam je Lacković.

Ističe da su danas prvenstveno vizuelnom metodom sa tla i iz visine u krošnjama kontrolisali stanje platana, a da će u narednim danima korišćenjem savremenih instrumenata snimiti i unutrašnje tkivo debala i velikih grana.
„Unutrašnjost ćemo da snimimo u 3D vizualizaciji i na taj način ćemo preciznije i jasnije dobiti sliku o tome koliko ima zdravog tkiva u deblima i organima stabala. Do sada su platani snimani u 2D tehnici, dok se ova metoda, koja omogućava 3D vizualizaciju, primjenjuje prvi put“, naglasio je Lacković.
Platani i očaravajuće krošnje dobro adaptirani uprkos pločnicima
On u razgovoru za Direkt, ističe da da su platani do sada imali dobre uslove za rast.
„Platani kao vrsta su jako zahvalne za ove ambijente. Imaju žilu srčanicu jaku, jak korjeni sustav koji pruža dobru stabilnost, pa imaju mogućnost sa ovim korjenim sustavom da nađu vodu i tvari. Iako je velika površina pokrivena pločnicima i prometnicama platani su se vrlo dobro adaptirali na te uvjete“, rekao nam je Lacković.
Najviše stablo platana 33 metra
Kako smo čuli od Nikole Lackovića, stabla platana, koja su simbol Trebinja, su visine od 31 do 32 metra, a izmjerili su i jedno od 33 metra.
„Te visine su stigle u skladu sa ambijentom u kojem rastu, oni su se uspjeli dobro usidriti. Ove zgrade koje oktužuju ih pružaju određenu zaštitu od udara vjetra tako da su stabla i izgradila ovakve krošnje kakve danas i vidimo. Krošnje jako puno doprinose mikro klimi ne samo ovog trga nego i šire okolice“ smatra Lacković.

Prethodnu kontrolu platana obavljala je Njemačka firma prije deset godina.
„Garancija na statičke gurtne (prim.aut poveze) je osam do deset godina pa smo se odlučili da sem zamjene gurtni opet odradimo i dijagnostiku i orezivanje“, rekla nam je Jelena Ćuk, samostalni stručni saradnik za gradsko zelenilo.

Inače, investitor ovih radova je grad Trebinje, a cijena investicije je 50 000 KM sa PDV-om.