Pred Osnovnim sudom u Trebinju nastavljeno je suđenje bivšem policijskom komandiru za bezbjednost saobraćaja Bojanu Okuki, koji je optužen za krivično djelo povreda ljudskog dostojanstva zloupotrebom službenog položaja.
Svjedok odbrane Edis Pašić ispričao je da je 20. juna bio na dužnosti i da je ulazeći u prostorije Policijske uprave ugledao oštećenog Ratomira Runjevca kako izlazi iz stanice. Kaže da ga je poznavao iz službe, jer ga je kažnjavao u saobraćaju.
Na pitanje Okukinog advokata Aleksandra Radana da li je na Runjevcu primijetio povrede ili nešto neobično, svjedok je rekao da nije „apsolutno ništa“.
Nakon toga, priča, otišao je zajedno sa kolegom Vojislavom Mandićem na sprat u prostorije koje koriste, i po povratku iz toaleta čuo je kako Bojan Okuka razgovara sa strankom, ali, kaže, u tom trenutku nije znao o kome se radi niti je čuo sadržinu razgovora.
Kada je Okuka sa strankom završio razgovor, koji je prema svjedoku Pašiću trajao oko pet-deset minuta, shvatio je da je u pitanju Goran Miljanović, koga je ranije kontrolisao u saobraćaju.
Na pitanje odbrane da li je Bojan Okuka ikoga tukao dok je on bio u prostoriji, svjedok je odgovorio: „Bože sačuvaj“, što bi značilo da nije.
Tvrdi da nikoga u policijskoj stanici nije pitao zašto su mladići dolazili na razgovor, već je o događaju saznao tek iz gradskih priča. Čuo je, kaže, kako se priča da je Bojan Okuka pretukao dvojicu mladića.
O onome što su vidjeli u stanici, kaže, napravili su službenu zabilješku, ali ne sjeća tačno kada.
Pravni zastpnik oštećenog Gorana Miljanovića Zoran Ignjatić konstatovao je da to učinjeno tek 12. jula.
Na pitanje advokata Ignjatića zašto je službena zabilješka napravljena tek dvadesetak dana nakon događaja, svjedok je rekao da su to uradili, jer su čuli priče po gradu.
Inače, prema navodima optužnice, koja je podignuta u decembru 2023. godine, Okuka je u junu 2020. godine u prostorijama policijske stanice Trebinje više puta tukao dvojicu mladića koji su tom prilikom zadobili tjelesne povrede.
Tužiteljka Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju Bojana Marković je u novembru 2024. godine ipak odustala od krivičnog gonjenja bivšeg policijskog komandira Bojana Okuke, a optužnicu je nastavio da zastupa oštećeni Goran Miljanović, odnosno njegov pravni punomoćnik Zoran Ignjatić.
Svjedok policajac Vojislav Mandić 20. juna bio je na dužnosti zajedno sa Edisom Pašićem. Kaže da su malo prije podne došli u prostorije policijske stanice, i da na oštećenom Runjevcu, koga su sreli na ulazu, nije primijetio ništa neobično.
„Ne, to tvrdim, nikakvih povreda nije imao“, kategoričan je svjedok Mandić.
Kaže da je brzo nakon što su došli u stanicu policije na sprat stigao i Goran Miljanović, kome on tada nije znao ime.
Navodi da je Miljanović razgovarao sa Okukom i da on u početku nije znao o čemu se radi. Kasnije je, kaže, shvatio da pričaju o nekakvim slikama i da je Okuka Miljanoviću poručio da to više ne radi, jer je to kažnjivo.
Prepričavajući razgovor, svjedok je rekao da je Miljanović u početku sve negirao, a zatim govrio kako se ne sjeća, da bi se na kraju izvinio.
Budući da je svjedok mogao vidjeti šta se dešava u prostoriji u kojoj su Okuka i Miljanović, posvjedočio je da „nije bilo nikakvog kontakta, to tvrdim i to mogu posvjedočiti kolege koje su bile sa mnom“ te da ni na Mijanoviću nije primijetio nikakve povrede.
Obrazlaže da su službenu zabilješku sačinili tek nakon što su čuli da su se momci žalili na Okuku, pa su željeli da se zaštite, jer „ima mnogo lažnih prijava”.
Na pitanje advokata Ignjatića da li su se policajci koji su bili spornog dana u stanici sami dogovorili da naprave zabilješku ili im je neko rekao da to učine, svjedok je rekao da su se oni dogovorili.
Na današnjem ročištu odbrana je iznijela svoje materijalne dokaze, a advokat oštećenog je najavio da ću na narednom ročištu najvjerovatnije mijenjati optužnicu.
Nastavak suđenja zakazan je za 27. mart.