Martina Mlinarević, koju je Predsjedištvo BiH imenovalo za ambasadorku u Češkoj Republici, ne posjeduje diplomu visoke stručne spreme, iako je to obavezno prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva inostranih poslova BiH.
”U Odsjeku za pravne, kadrovske i prevodilačke poslove Ministarstva, uvidom u dokumentaciju koju je imenovana ambasadorka dostavila, utvrđeno je da nedostaje fakultetska diploma koja je propisana Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji MIP i zatraženo je da je dostavi radi kompletiranja personalnog dosijea i otpočinjanja priprema u skladu s važećim propisima”, navodi se u odgovoru Ministarstva inostranih poslova portalu Bljesak.info na upit o nepostojanju diplome za imenovanu ambasadorku BiH u Češkoj Martinu Mlinarević.
”S obzirom na činjenicu da uvjerenje o visokoj stručnoj spremi nije dostavljeno, Ministarstvo spoljnih poslova BiH sačinilo je službenu zabilješku i o tome obavijestilo Predsjedništvo BiH”, navodi se u odgovoru.
”Ministarstvo spoljnih poslova BiH nema nadležnost da zaustavi proces odlaska ambasadora u zemlju prijema, jer je proces imenovanja u isključivoj nadležnosti Predsjedništva BiH”, navodi Ministarstvo za Bljesak.info i ističe kako je tražilo uvjerenje o diplomi, koja je uslov za ambasadorsko mjesto, ali da je nije dobilo.
Ministarstvo, čije je pismo, kako nam je potvrđeno, stiglo u Predsjedništvo, navodi da, nakon što se o imenovanju ambasadora usaglase uredi tri člana Predsjedništva i službenom odlukom o tome obavijeste Ministarstvo spoljnih poslova BiH, dalje postupa u skladu s Odlukom Predsjedništva BiH o imenovanju ambasadora BiH i propisanim procedurama, te o imenovanju obavještava zemlju prijema.
”Kao i u svim ostalim imenovanjima, Ministarstvo inostranih poslova BiH je tako postupilo i u slučaju ambasadorke u Republici Češkoj Martine Mlinarević Sopta”, navodi za Bljesak.info Ministarstvo vanjskih poslova BiH.
U službenoj zabilješci, koju su objavili brojni mediji, piše da je Mlinarević obavijestila Predsjedništvo BiH, prije početka procedure imenovanja, da je ”spriječena da priloži diplomu” te da je u ”dogovoru sa svojim dragim prijateljima iz Češkog veleposlanstva odlučila prebaciti svoj apsolventski status i završni ispit odraditi na Karlovom sveučilištu u Pragu”.
U biografiju, koju je Bljesak.info imao na uvid, u odjeljku ‘obrazovanje’ navedena je Srednja medicinska škola Mostar te Sveučilište u Mostaru, Studij engleske književnosti i hrvatskog jezika.
Predsjedništvo BiH, iz kojeg je za Bljesak.info potvrđeno kako rade na očitovanju, je na prijedlog Željka Komšića, književnicu imenovalo još u proljeće 2019, a agreman je dobila 30. avgusta. Iako se za ambasadorsko mjesto traži visoka stručna sprema, pojedini izvori govore da to članu Predsjedništva ništa ne znači budući da je odluka u njegovim rukama i da je i do sada bila praksa da se u ambasade smještaju oni za koje se u javnosti reagiralo da nisu zadovoljili sve kriterije za taj posao. Mlinarević za Bljesak nije željela za komentarisati ovaj slučaj.
Studenti traže povlačenje imenovanja Mlinarević
Studenti iz Mostara, Banjaluke i Sarajeva reagovali su zajedničkim saopštenjem u kome traže da zaustave protivzakonito imenovanje ambasadorke Mlinarović.
”Imenovanje ambasadorke Mlinarević uprkos činjenici da dotična nije ispunila zakonski propisane uslove, odnosno ne posjeduje fakultetsku diplomu, nedvosmisleno predstavlja snažan udar na demokratske i pravne temelje BiH. U trenutku kada visokoobrazovani kadrovi naše zemlje zbog nemogućnosti zaposlenja napuštaju zemlju odnoseći mukotrpno stečeno znanje, na ambasadorska mjesta se imenuju nekvalifikovani kandidati, protivno pravnim propisima ove države” , navedeno je između ostalog u saopštenju.