I dalje nepoznato ko bi u Trebinju da zabrani bh. bend “Karne” i LGBTI

Autor: Nikolija Bjelica Škrivan Aktuelno Društvo
3 minuta čitanja
Foto: Direkt

Više od godinu dana je prošlo otkako je na mostu Iva Andrića u Trebinju osvanuo transparent na kome je stajao ćirilični natpis „Niste dobro došli“ uz znak zabrane preko LGBTI zastave i logoa bh. benda „Karne“. Ko je ovakav tansparent postavio na javnu površinu u centralnom dijelu turističkog grada, inače pokrivenog video nadzorom – zvanično još nije poznato.  

transparent mržnja LGBT I Karne
Foto: Direkt

U Okružnom javnom tužilaštvu (OJT) u Trebinju još je u toku rad na predmetu koji se vodi protiv nepoznatog počinioca, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo „javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje“.

Sve se događalo u julu 2022. godine, dan nakon što je na platou ispred Male džamije u Trebinju nastupao bend „Karne“, čiji je vokal i gitarista Trebinjac Feđa Isović.

Kako smo ranije objavili, dok je trajao koncert, grupa muškaraca je ispred obližnjeg lokala razvila trobojku i pjevala stihove poput onih “Od glave Zete do grada Spuža, krvavi lanac vojske se pruža” te uzvikivala da “Republika Srpska nije zemlja pedera”.

„U vezi sa navedenim događajem u Tužilaštvu je zaprimljen predmet protiv nepoznatog počinioca zbog sumnji da je počinio krivično djelo javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje. Postupajući tužilac je naložio službenicima Policijske uprave Trebinje da utvrde sve činjenice koje su u vezi sa navedenim događajem i da o tome dostave izvještaj Tužilaštvu“, rekli su „Direktu“ u OJT Trebinje.

Iz Policijske uprave Trebinje do objave ovog teksta nismo dobili odgovore u kojoj je fazi istraga.

Inače, krivične prijave protiv nepoznate osobe ili više njih Tužilaštvu je podnio Sarajevski otvoreni centar, nakon što su iz medija saznali za ovaj događaj.

Iz ove organizacije kažu da je pohvalno to što OJT Trebinje pokušava da rasvijetli ovo djelo, imajući u vidu iskustva tužilaštava da prekinu istragu za prijavljeni govor mržnje protiv LGBTI osoba, bez da uzmu u obzir okolnosti konkretnog slučaja.

„Tužilaštva u BiH su općenito zatrpana predmetima, tako da nije rijetkost, na primjer u Sarajevu, da od momenta podnošenja krivične prijave do momenta podizanja optužnice prođe skoro četiri godine. To je nažalost sistemski i kontinuirani problem koji prati pravosudni sistem BiH, a ne izolovani slučaj postupanja OJT Trebinje“, izjavio je za „Direkt“ Amil Brković iz Sarajevskog otvorenog centra.

On je podsjetio da je OJT među prvim pravosudnim institucijama u Republici Srpskoj koje su na svoju inicijativu imenovale kontakt tužioca za LGBTI osobe.

„Ovo je izuzetno pohvalno iz razloga što je čak 85% LGBTI osoba u istraživanju koje je SOC sproveo 2017. godine reklo da nema povjerenja u rad pravosuđa. Proaktivnošću pravosudnih institucija, kako je to u ovom konkretnom slučaju uradilo OJT Trebinje, vraća se povjerenje LGBTI osoba u rad tih institucija“, zaključio je Brković za “Direkt”.

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content