Demos, Ujedinjena Srpska (US) i Narodna partija Srpske (NPS) nalaze se u nemilosti Milorada Dodika, predsjednika SNSD, tvrde dobro obaviješteni izvori Srpskainfo iz vladajuće koalicije.
Piše: Sanja Krasić Božić/Srpskainfo
Ta nemilost bi se, kako saznajemo, mogla ogledati u rekonstrukciji Vlade Srpske, u kojoj Dodik više ne vidi ove tri stranke.
Za takav potez trebaju mu 42 ruke, a on, ako računamo posljednja dva poslanika Demosa koja su “promijenila dres”, trenutno ima 41 (SNSD 31, SPS 3, SP 5 i DNS 2).
Izvori Srpskainfo tvrde da će Nedeljko Čubrilović, koji, ne samo da je u nemilosti Dodika, nego i dobrog dijela svoje stranke, najvjerovatnije podnijeti ostavku na mjesto ministra.
Ovakav scenario, prema riječima našeg izvora, stiže kao Dodikova osveta koalicionim partnerima nakon izgubljenih (grado)načelničkih mjesta u Banjaluci, Bijeljini i Palama.
Samo dan nakon lokalnih izbora postalo je jasno da “najdugovječnija i najstabilnija koalicija na Balkanu”, kako je Milorad Dodik volio nazvati savez ove partije sa manjim strankama u Srpskoj, i nije naročito stabilna.
Neki nemirni vjetrovi zaduvali su u unutrašnjosti, a trenutne struje su, po svemu sudeći, usmjerena ka Demosu.
Stranka Nedeljka Čubrilovića ostaje bez Kluba poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, jer dvojac, Suzana Gašić i Milan Dakić, prelazi u SNSD.
I možda bismo, da su okolnosti mirnije, ove redove posvetili već mnogo puta ispričanoj priči o preletačima, ali, prema našim saznanjima, ovo prelijetanje je sve, samo ne “obično”.
Prepisivanje od Vučića
Samim tim, u vodu padaju Dodikove riječi, izgovorene dan nakon lokalnih izbora, da ništa neće ugroziti koaliciju na nivou Srpske.
Prelijetanje je, čini se, bilo samo uvod u ono što će tek uslijediti. Uvod, ali i upozorenje.
– Otimanje poslanika i aktivista od sopstvenih koalicionih partnera je manir koji Dodik prepisuje od Aleksandra Vučića. Vučić je, prisjetimo se, pokušao da otme cijelu jednu stranku, Socijalističku partiju Srbije, iako je ona jedan od najvećih koalicionih partnera u vlasti. SPS se, u posljednjem trenutku, uspio izvući iz tog čeličnog SNS zagrljaja. Međutim, vladajuća koalicija u Republici Srpskoj nema većinu kakvu ima vladajuća koalicija u Srbiji. Oni faktički zavise od svakog poslanika, što vidimo i iz Dodikovog truda da ispoštuje čak i one najmanje koalicione partnere, da im da dovoljno funkcija, sinekura i tako dalje – kaže politički analitičar Cvijetin Milivojević za Srpskainfo.
U Srbiji je, dodaje Milivojević, u posljednjih 12 godina, svakoj Vladi prijećeno rekonstrukcijom, što je, kako kaže, direktna prijetnja koalicionim partnerima da će, ako ne budu apsolutno poslušni, izgubiti neke od privilegija.
– I Dodik je poslao poruku svojim koalicionim partnerima. On ima dosta koalicionih partnera koji se ponašaju nedisciplinovano, čemu svjedoče rezultati izbora u Banjaluci i Bijeljini. Dosta je koalicionih partnera koji se šlepaju, čija je biračko tijelo, bez pomoći Dodika i njegove mašinerije, statistička greška. Ne bi prešli cenzus da nisu imali podršku – ocjenjuje on.
Ipak, ne treba zanemariti ni činjenicu da su političari živi ljudi, koji, dobrim dijelom, svoj život poistovjećuju sa foteljom.
– Vi ćete vrlo rijetko naći političara koji je, nakon što je izgubio neku visoku funkciju, prihvatio da se vratio svojoj osnovnoj djelatnosti. Dobar dio njih o kojima sada govorimo ne vidi sebe van politike, a smanjivanjem uticaja Demosa faktički će i broj mjesta koje ta partija drži na različitim nivoima biti manji, tako da se ti ljudi, na način što prelaze u SNSD, osiguravaju za svaki slučaj – kaže Milivojević.
Repriza sudbine DNS
Smatra da će Dodik, u narednom periodu, poslati slične poruke i drugim koalicionim partnerima.
– Kada pominju rekonstrukciju, to nije zato što žele još bolje, nego isključivo iz razloga da, unutar vladajuće koalicije, kako smo to u vojsci govorili, izazovu permanentnu uzbunu. Postoji niz funkcionera, čega su svjesni i Vučić i Dodik, koji, ne da zaslužuju smjenu, nego nešto mnogo gore, kao što je sudsko procesuiranje. U tom slučaju, onda, smislite pojam rekonstrukcije, pa pojedinca, koji, zapravo, zaslužuje sudski proces, šaljete u “aut” – zaključuje Milivojević.
Prema riječima političkog analitičara Velizara Antića, sadašnja koalicija u Srpskoj je preglomazna, pa tako kolač koji se dijeli ne može da zadovolji sva gladna usta.
– To bi prvi mogao da osjeti Demos i da bude izbačen iz koalicije. Takođe, lokalni izbori su potvrdili da su u pojedinim lokalnim zajednicama glasači Demosa, ali i ostalih koalicionih partnera, glasali protiv kandidata koje je predložio SNSD. Verujem da se, upravo iz ova dva razloga, Dodik odlučio na obračun sa Demosom. Njima se dešava sudbina DNS, kada ih prvo napuštaju pojedini visoko rangirani funkcioneri stranke, a za njima će i određeni broj samih članova da napusti partiju. Da li će Demos biti potpuno izbačen iz koalicije ili će Dodik odlučiti da ih na ovaj način lagano slabi, ostaje da se vidi, ali je jasno da su odnosi narušeni i da je krenuo napad na ovu partiju – kaže Antić za Srpskainfo.