Dodik nudi Trampu prirodna bogatstva Srpske vrijedna 100 milijardi dolara

Autor: Direkt Drugi pišu
4 minuta čitanja
(Foto: Detektor)

Postoji otvorenost za sporazum o rijetkim mineralima sa administracijom Donalda Trampa, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u intervjuu za Američkog konzervativca. On, u tekstu pod nazivom „Evropsko bure baruta: „Bosna je promašena država““ dodaje da se radi o rudnom bogatstvu vrijednom 100 milijardi dolara za čije iskopavanje  niti jedna strana kompanija nema dozvole.

Izvor: The American Conservative /CAPITAL

U opširnom razgovoru, predsjednik Republike Srpske kaže da su rudna bogatstva procjenjena na 100 milijardi dolara, ali i komentariše raspodjelu novca USAID-a u BiH, te ulogu dosadašnjeg ambasadora SAD u BIH Majkla Marfija u uspostavljanju Južne gasne interkonekcije.

Rudna nalazišta na istoku Republike Srpske

Na pitanje Jovana Tripkovića koji bi bio interes Sjedinjenih američkih država u aktivnom rješavanju krize u BiH i da li bi bio spreman za saradnju za administracijom predsjednika Trampa, Dodik kaže da je za razgovor o mineralima spreman govoriti isključivo sa Trampom.

„U istočnom regionu Republike Srpske, blizu granice sa Srbijom, postoje značajna nalazišta litijuma, magnezijuma i drugih minerala retkih zemalja. Neka procjena je da njihova komercijalna vrijednost prelazi 100 milijardi dolara“, kazao je Dodik.

On pojašnjava da postoji spremnost da se omogući proistup nalazištima kompanijama koje odabere Trampova administracija.

„Vlada Republike Srpske, u saradnji sa predsjednikom Trampom, spremna je da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane da učestvuju u sporazumu o rijetkim mineralima“, rekao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske dodaje da postoji potencijal saradnje i sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

„Do sada nismo dodelili rudarske dozvole nijednoj zemlji ili strani kompaniji. Spreman sam da o ovom pitanju razgovaram isključivo sa predsednikom Trumpom i verujem da bismo mogli postići obostrano korisni dogovor“, zaključio je predsjednik Republike Srpske.

Marfi opstruisao uvoz američkog gasa?

Komentarišući uspostavu Južne gasne interkonekcije, autor teksta, kroz pitanje konstatuje da se bivši ambasador Marfi aktivno protivio ovom projektu koji je trebao da poveća uvoz američkog gasa.

„Kao ambasador, Marfi djelovao kao kolonijalni guverner. Kada je imao sastanak sa predstavnicima Hrvata u Bosni, insistirao je na izgradnji gasnog terminala na njihovoj teritoriji. Međutim, takođe im je rekao, i čak ih je pretio, da kontrola i jurisdikcija nad terminalom mora biti predana bosanskim Muslimanima. Ovo je bio nepravedan i nepošten pristup prema Hrvatskoj i njenom narodu“, naveo je Dodik.

U opširnom razgovoru, Dodik se osvrće na krizu u Bosni i Hercegovini koja je nastala nakon presude Suda BiH kojom je osuđen na godinu dana zatvora i zabranu obavljanja političke dužnosti, ali i poziva američkog predsjednik Trumpa i potpredsjednica Vensa da pomognu i spriječe bilo kakvu intervenciju NATO-a u BiH. Dodajući „ne želimo rat-želimo mir!“

„Predsjednik Tramp i potpredsjednik Vens mogu odigrati ključnu ulogu u osiguravanju poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ako se ne može postići dogovor sa bosanskim Muslimanima, nema razloga zašto sva tri naroda—Hrvati, Muslimani i Srbi—ne bi mogli započeti dijalog o mirnom, nenasilnom razlazu u BiH. Spreman sam i željan da se angažujem sa novom administracijom u razgovorima o svim izazovima koji se nalaze pred BiH i njenom budućnošću“, zaključio je Dodik. 

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content
Politika privatnosti

Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: Udruženje građana „Druga priča“, Stari grad 62, Trebinje, Bosna i Hercegovina u daljem tekstu portal Direkt o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.direkt-portal.com Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: Nikolija Bjelica Škrivan, nikolija.bjelica@direkt-portal.com

Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.

Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.