Mještani sela Izgori, ekološki aktivisti, ali i ljubitelji prirode neće dozvoliti dalje uništavanje prirodnih ljepota i bogatstava rijeke Sutjeske. Na svakom dijelu u selu su mašine, prave se minihidroelektrane. Od raja i oaze mira postali su veliko gradilište, gdje dominira zvuk kamiona, a od blistavo čiste vode na nekim dijelovima vidi se samo mulj.
Na tri lokaliteta na rijekama Jabušnica, Sutjeska i Sastavci u toku su građevinski radovi, koji imaju samo jedan cilj, a to je izgradnja malih hidroelektrana.
Kako se na licu mjesta, uvjerila se ekipa „Direkt“ portala, a žitelji ovog sela, koje je prepoznatljlivo po aktivnom odmoru, bogatstvima ribe i biodiverziteta imaju veliku bojazan. Ipak, poručuju nećemo odustati od očuvanje prirode i borićemo se za svaki pedalj.
Dobro su upoznati da izgradnja malih hidroelektrana prijeti uništenju prirode kakvu malo gdje imamo u našoj zemlji, a jedan od njih je i Miloš Elez, čiji roditelji žive u ovom selu.
„ Rođen sam u ovom selu, ovdje išao u školu i sada su mi tu roditelji, tužno je do čega smo došli i šta smo dočekali. Rijeka Izgorka, odnosno Sutjeska već je neprepoznatljiva. Vidimo mašine, već se pravi most, pravi se put uzvodno, ranije je bogata bila pastrmkom, uz mnoštvo virova gdje smo se kao djeca kupali, ovo se mora zaustavi. Nikako ne mogu da razumijem i da shvatim šta se dešava, tužan sam “, rekao je Elez.
Prema njegovim riječima, ovdje samo pojedinci mogu da se obogate, te da neće odustati od namjere da sačuvaju što se sačuvati može.
„Mi obilčni ljudi, mještani ovog sela, ljubitelji prirode gubimo puno. Javaju nam se ljudi sa svih meridijana, daju nam podršku. Zamislite nekoga ko je naučio ovdje da hoda, da pliva i lovi ribu i kada dođe ponovo u Izgori, šta će zateći“, rekao je on.
Elez je dodao da će se sada dodatno organizovati, da učekuju veliku podršku jer je ovo problem svih nas.
„U narednim danima izaći ćemo da zaustavimo radove i dalju uzurpaciju kako rijeke, tako i Nacionalnog parka Sutjeska“, rekao je Elez. MHE su već urađene na rijeci Jabušnici, a radovi nisu zaobišli ni rijeku Izgorku, odnosno Sutjesku. Daćemo otpor i što je najvažnije istajaćemo u tome“, rekao je Elez.
Ekološki inspektor u opštini Gacko Lazar Okiljević, rekao je za „Direkt“ da će u narednim danima biti u selu Izgori.
„ Kada su u pitanju izgradnja MHE imaju sve moguće dozvole, e sad, da li su se oglušili, to ne znamo. Ovih dana ćemo obići sve to na terenu, da vidimo šta se dešava“, rekao je Okiljević.
Aktivisti
Aktivistkinja Bojana Perišić iz Fondacije za društvene promjene zabilježila je kako sav materijal izvađen iz korita rijeke završava na gradilištu MHE “Jabušnica S-J-2”, čime se dodatno produbljuje ekološka katastrofa koja prijeti uništenju biodiverziteta ovog područja.
“Nedaleko od mjesta gdje se izvode radovi gradi se mala hidroelektrana (MHE) “Jabušnica S-J-2”, investitora “Hydroenergy” d.o.o. Laktaši. Izvođač radova je ista ova kompanija – “Grande-Trivić”. Sav izvađeni materijal iz korita rijeke Sutjeske završava na radilištu spomenute MHE. Iako nemamo uvid u zaključene ugovore, postoji pretpostavka da ova kompanija dobija novce i od JU “Vode Srpske” za čišćenje materijala i od investitora MHE za dopremanje nasipa”, poručili su iz Fondacije ACT.
Investitor ovog ekološkog pustošenja je kompanija “Hydroenergy d.o.o.” iz Gacka, u vlasništvu GLA Holdinga iz Beča.
I dok Izgori važe za jedno od sela gdje zastaje dah, prašina i mašine posljednjih dana i mjeseci preuzeli su primat. Nadamo se svi da neće zadugo.
Pa nece kad naprave sto su htjeli
Bogata bagra uzurpira prirodne resurse, devastira i što je najcrnje sirotinja plaća, preko taksi za obnovljive izvore, te njihove sulude projekte elektrana.Bacite oko na siromašne opštine u kojima nema istinskog domaćina kako daju dozvole korumpiranim kompanijama za sitan novac.