Ovaj prostor pripada Srbima koji su 9. januara formirali svoju Republiku Srpsku. To je u Istočnom Sarajevu poručio Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske na obilježavanju Dana RS koga je Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) proglasio neustavnim.
Izvor: RSE
“Posebno sam ponosan na taj dan, narod koji je spreman da je odbrani. Mi ovo ne radimo ni iz kakvog inata, već da pokažemo da smo spremni da se borimo za svoju slobodu”, kazao je Dodik, u Istočnom Sarajevu na centralnoj proslavi obilježavanja 9.januara.
Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine. Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.
Dodik je rekao i kako je “RS ostala u BiH zato što je morala”.
Na defileu se okupilo oko dvije hiljada građana.
Intonirane su himne RS i Srbije.
Delegaciju Srbije predvodio je Ivica Dačić, ministar vanjskih poslova te zemlje.
U defileu su učestvovali i pripadnici ruskog moto-kluba Noćni vukovi, bliskog ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Schmidt: Obilježavanje Dana RS-a može imati posljedice
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt upozorio je da postupci i aktivnosti vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), kojima se obilježava i slavi Dan Republike Srpske 9. januara, mogu imati posljedice.
“Učešće i prisustvo javnih službenika u takvim proslavama predstavlja očito nepoštivanje Ustava Bosne i Hercegovine, kao i otvoreno nepoštivanje ovlasti i odluka Ustavnog suda BiH koje su konačne i obavezujuće, te ih svi moraju poštovati”, naveo je Schmidt 9. januara u objavi na Twitteru.
Cikotić: Na Dan RS-a dolaze ‘wagnerovci’, članovi četničkog pokreta i Noćnih vukova
Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić,potvrdio je za RSE da obavještajni podaci ukazuju na to da će obilježavanju Dana Republike Srpske (RS), 9. januara, prisustvovati pripadnici ruske plaćeničke Wagner grupe, Ravnogorskog četničkog pokreta i članovi ruskog moto-kluba Noćni vukovi, bliskog ruskom predjsedniku Vladimiru Putinu.
“To su manje-više ekstremne i radikalne grupe, koje su duže vrijeme prisutne na ovom prostoru i očekujemo da će i 9. januara biti tu. Koliko znam, niko od njih to nije zvanično najavio”, kazao je Cikotić.
Američka ambasada u BiH: RS će pričom o nezavisnosti uništiti samu sebe
Republika Srpska će samo uništiti sebe i one oko sebe gurajući fatamorganu o nezavisnosti, navodi se na zvaničnom Twitter nalogu Američke ambasade u Bosni i Hercegovini (BiH) 9. januara, povodom obilježavanja Dana Republike Srpske (RS) kojeg je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik je na akademiji u Banjaluci 8. januara izjavio da “nema naroda kojem neki sud u svijetu određuje kada je stvorena neka država, pa neće ni nama određivati kada je stvorena Republika Srpska”.
“Odluka gospodina Dodika da proslavi deveti januar je ilegalna. Ona krši odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine prema kojoj je obilježavanje neustavno. Pozivi na nezavisnost RS-a, koji su ponovljeni jučer (8. januar) sa lažnim tvrdnjama o ovlastima i pokušajima da se podriva država Bosna i Hercegovina gura državu na opasan put”, dodaje se.
Navodi se i kako RS “mora u potpunosti poštovati odluke institucija Bosne i Hercegovine, uključujući obavezujuće odluke Ustavnog suda, bez obzira sviđale im se one ili ne”.
Iz Ambasade poručuju i da Dodikova odluka da nagradi ruskog predsjednika Vladimira Putina, čovjeka koji je pokrenuo invaziju na Ukrajinu, koja je rezultirala smrću hiljada civila i masovnim uništavanjem infrastrukture, je za osudu.
“To je odbacivanje vrijednosti euroatlantske zajednice i na pravu baziranog međunarodnog poretka”, ističe se.
Ko je učestvovao u defileu?
Na defileu u Istočnom Sarajevu su učestvovale policijske snage RS, pripadnici Civilne zaštite RS, te predstavnici veterana i drugih javnih i nevladinih organizacija.
Prethodno je u Banjaluci izaslanik njegove svetosti patrijarha srpskog episkop Sava 9. januara vjernicima u Hramu Hrista Spasitelja prenio blagoslov patrijarha Porfirija i njegove molitve i želje za uspjeh i napredak srpskog naroda i svih koji žive u Republici Srpskoj. U pravoslavnom kalendaru 9. januar je slava Sveti Stefan, a obilježava se i kao krsna slava RS.
U Banjaluci će u večernjim časovima, u Narodnom pozorištu RS biti izvedena predstava “Želim živjeti!” Nacionalnog dramskog pozorišta Rusije iz Sankt Peterburga.
U zvaničnoj najavi stoji da je predstava “poklon banjalučkoj publici i da je uvrštena u zvaničan program obilježavanja Dana RS”.
Inače, 8. januara u banjalučkoj dvorani Borik je održana svečana akademija posvećena Danu RS, a ranije, u Banskom dvoru u Banjaluci dodijeljena su i odlikovanja zaslužnim građanima i institucijama.
Osim u Banjaluci, 9. januar se obilježava i u drugim gradovima i opštinama u RS, te u Brčko Distriktu BiH.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je dan Dan RS i poručio da će Srbija, “kao i do sada, dosledno podržavati sprovođenje odredbi Dejtonskog sporazuma, poštujući integritet Bosne i Hercegovine, kao i integritet Srpske u njenim ustavnim okvirima”.
Osude zbog obilježavanja 9. januara
Članovi boračkih i civilnih udruženja, kao i udruženja žrtava rata u Bosni i Hercegovini podnijeli su 9. januara državnom Tužilaštvu prijavu zbog proslave Dana RS.
Prijava je podnijeta protiv Grada Istočno Sarajevo, bh. entiteta Republika Srpska, Grada Banja Luka, Milorada Dodika, predsjednika RS-a i Radovana Viškovića, predsjednika Vlade RS-a.
Kao razlog 14 udruženja potpisnika prijave navodi “nepoštovanje Odluka Ustavnog suda BiH, za narušavanje i podrivanje ustavnopravnog poretka BiH, te protuzakonito organizovanje provokativne militarističke parade i promovisanje retorike podjela i mržnje od vlasti bh. entiteta Republika Srpska”.
Prijavu su potpisali – Udruženje “Žene borci 92-95”, Udruženje boraca “Bosnae – Zelene beretke”, SUB Patriotska liga, Udruženje generala BiH, Koordinacija boračkih udruženja Kantona Sarajevo, Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, Udruženje MB Vogošća, Udruženje Haber, Savez brigadnih udruženja 1. korpusa Kantona Sarajevo, građanska aktivistica Dušanka Ivanković, Udruženje Majke enklave Srebrenica, Udruženje civilnih žrtava rata Svjetlost i Udruženje “Branitelji Sarajeva”.
Iz udruženja ističu da očekuju reakciju međunarodne zajednice i visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Osim u Tužilaštvo, tekst prijave predali su i premijeru Kantona Sarajevo Edinu Forti i visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu.
Početkom januara, boračke i nevladine organizacije, kao i udruženje žrtava proteklog rata u Kantonu Sarajevo, tražili su zabranu obilježavanja Dana RS 9. januara, te postavljanje punktova između Sarajeva i Istočnog Sarajeva, najavljujući i proteste.
No, iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) drugog entiteta, Federacije BiH, poručeno je da neće biti postavljanja punktova, jer je to protiv Ustava BiH.
U međuvremenu su otkazani i protesti, nakon razgovora predstavnika MUP-a sa predstavnicima boračkih i nevladinih organizacija.
Praznik osporen tri puta
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i deklaracija i Ustav Srpske Republike BiH koji je skupština srpskog naroda u BiH donijela 9. januara te godine. Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.
Osim što se Ustavni sud u meritumu osvrnuo na događaje iz 1992., utvrdio je i da se tad obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan, pa se svjetovni datum, zbog načina njegovog obilježavanja, doživljava i kao vjerski pravoslavni praznik.
Ustavni sud BiH nije osporio pravo vjernicima da obilježavaju krsnu slavu Svetog Stefana, kao ni dan Republike Srpske, ali je utvrdio da “Dan RS-a” ne može biti 9. januar.
Prethodno je Venecijanska komisija u mišljenju ocijenila da je “diskriminatorski, jer nije u skladu s univerzalnim vrijednostima dijaloga, tolerancije i razumijevanja”.
Poništen i referendum o 9. januaru
Obilježavanje 9. januara bilo je povod za referendum u RS, kojeg je Narodna skupština ovog entiteta raspisala u julu 2016., a koji je bio zakazan za 25. septembar.
Ustavni sud BiH usvojio je 17. septembra 2016. mjeru kojom je obustavio Odluku o raspisivanju referenduma.
Uprkos tome, referendum je održan, a 99 odsto građana koji su izašli je glasalo potvrdno na referendumsko pitanje “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”.
To je za Kancelariju visokog predstavnika u BiH (OHR), predstavnike međunarodne zajednice, te predstavnike Evropske unije i brojnih ambasada zapadnih zemalja, predstavljalo udar na Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum.
Nakon toga, Narodna skupština RS-a je 26. oktobra 2016. donijela poseban Zakon o Danu RS-a i izdvojila ga iz Zakona o praznicima RS-a.
Ponovo je 9. januar utvrđen kao datum, uz naglasak da se “Dan Republike obilјežava i praznuje kao sekularni praznik”, te da “Vlada RS-a svojom odlukom uređuje način obilјežavanja i praznovanja”.
Devet delegata Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS-a, kao jednom od dva doma Narodne skupštine RS-a, podnijelo je novu apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Sud je u martu 2019. donio odluku prema kojoj je član tog zakona da se “na osnovu potvrđene volјe građana Republike Srpske, 9. januar utvrđuje kao Dan Republike” neustavan i protivan Međunarodnoj konvenciji o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije.
Utvrđeno je i da je protivan Protokolu uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.