Prije sedam dana građani BiH su glasali, a glasovi još nisu prebrojani. Opozicija u Republici Srpskoj tvrdi da je pokradena, najavljuje nove proteste i traži ponavljanje izbora za funkciju predsjednika RS, mada, po ažuriranim podacima CIK, Milorad Dodik ubjedljivo vodi u odnosu na kandidatkinju opozicije Jelenu Trivić.
Piše: Milkica Milojević/ Srpskainfo
Ipak, zanimljivo je da je broj nevažećih listića za ovaj nivo izbora veći od 34.000, dok je razlika između Dodika i Trivićeve oko 28.000 glasova.
Sve ovo, ocjenjuju politikolozi, svjedoči o korumpiranosti izbornog procesa, nesposobnosti administracije zadužene za provođenje izbora, ali i o beskrupuloznoj i ne baš legalnoj borbi stranaka i kandidata za vlast.
Politička analitičarka Tanja Topić kaže da bismo mogli svjedočiti paradoksu kakav još nije viđen na političkoj sceni u BiH.
– Ako nastavimo ovakvim tempom, brojanje glasova bi moglo potrajati duže nego što je do sada trajalo formiranje vlasti na nivou BiH. Očigledno je da BiH, u svakom pogledu, ima vremena na pretek – kaže Topićeva za Srpskainfo.
Ovakva situacija, dodaje ona, još je jedan dokaz da građani nemaju povjerenja u procedure i institucije.
– Uostalom, prve rezultate smo ionako dobili od političkih partija, a ne od institucije nadležne za provođenje izbora. To je dovoljna ilustracija da živimo u partokratiji – objašnjava Topićeva.
Navodi da Centralna izborna komisija BiH neće da prizna svoje propuste, pa su krivicu prebacili na biračke odbore. Razočarana je, kaže, i ponašanjem predstavnika međunarodne zajednice, kada su u pitanju izbori u BiH.
– Žalosno je što je međunarodna zajednica uložila ogroman novac u tobožnju demokratizaciju BiH, a cinično je da su na kraju i oni sami zadovoljni standardima za koje se u njihovim zemljama smatra da su u rangu afričkih zemalja – kaže Tanja Topić.
Ona smatra da je teško očekivati da CIK BiH donese odluku o ponavljanju izbora u cijeloj Republici Srpskoj za nivo predsjednika RS, jer bi se, kako ističe, time dovele u pitanje “idilične ocjene iz pojedinih krugova”, po kojima su minuli izbori u BiH bili “praznik demokratije”.
– Moguće je da se ponove izbori za pojedina mjesta i sredine, kako bi se provjerili neki ekstremni slučajevi, poput velikog broja iznenada oslijepelih birača – zaključuje Tanja Topić.
I politikolog Darko Kuzmanović saglasan je sa ocjenom da izbori neće biti ponovljeni u cijeloj Republici Srpskoj, ali smatra da bi se u nekim lokalnim zajednicama, poput Doboja, Zvornika ili Prijedora, to moralo desiti.
– Ovaj izborni ciklus će imati svoje drugo poluvrijeme, ako CIK bude odlučivao u skladu sa zakonom. Neponavljanje izbora u pojedinim lokalnim zajednicama ili na pojedinim biračkim mjestima, gdje su nepravilnosti bile očigledne, bio bi definitivni krah i za demokratiju i za građanska prava ljudi koji žive u Srpskoj – smatra on.