Na današnjoj sjednici Centralne izborne komisije BiH (CIK BiH), član Komisije Suad Arnautović zatražio je da se, pozivajući se na odluku Suda BiH, poništi ovjera SNSD-a za prijevremene izbore za predsjednika Republike Srpske.
Arnautović je predložio da se na dnevni red uvrsti tačka koja se odnosi na obnovu postupka, obrazlažući da je ovjeru stranke potpisalo neovlašteno lice, prenosi N1.
Članica CIK-a Vanja Bjelica-Prutina usprotivila se ovom prijedlogu, navodeći da “nije moguće ulagati vanredni pravni lijek” i da se, kako je rekla, “cijela konfuzija može razriješiti isključivo pred Ustavnim sudom BiH.”
“U podnesku Suda BiH nije dostavljeno ništa novo u odnosu na prvostepenu i drugostepenu presudu“, kazala je Bjelica-Prutina.
Slično mišljenje iznio je i Ahmet Šantić, koji je podsjetio da je odluka Apelacionog odjela Suda BiH konačna te da jedna od pravnih posljedica te presude “obuhvata i pitanje funkcije predsjednika stranke”.
“CIK nije nadležan da briše podatke iz centralnog registra političkih stranaka – to može učiniti samo nadležni sud. CIK ne može oduzeti mandat bilo kojem predsjedniku političke stranke”, istakao je Šantić.
Glasanje i pozadina slučaja
Za Arnautovićev prijedlog o obnovi postupka glasao je samo on sam, dok je šest članova CIK-a bilo protiv.
Njegov zahtjev uslijedio je nakon što je u javnost dospio dopis Suda BiH od 16. oktobra ove godine, u kojem sutkinja Sena Uzunović pojašnjava pravne posljedice presude protiv Milorada Dodika, uz zaključak da on “ne može biti ni predsjednik stranke” zbog pravosnažne presude.
CIK BiH je postupio po tom dopisu — Kolegij je, omjerom glasova 4:3, zadužio Sektor za upravne poslove da pripremi i uputi dopis Osnovnom sudu u Banjoj Luci, gdje je Dodik registrovan kao predsjednik SNSD-a i ovlaštena osoba stranke.


