Advokati u Bosni i Hercegovini od stupanja u štrajk – 1. avgusta ne zastupaju po službenoj dužnosti, jer im za ovaj posao nisu isplaćene naknade, a traže i izmjenu advokatske tarife koja je u Republici Srpskoj nepromijenjena već 19 godina.
Iako su prvenstveno smatrali da za vrijeme štrajka neće nikako zastupati po službenoj dužnosti iz Advokatske komore Republike Srpske trenutno, ipak, razmatraju da se u najhitnijim predmetima u krvičnim postupcima pokuša obezbijediti minimum procesa rada.
„Razmatramo tu opciju kako bi se izbjegle posljedice i to čisto radi reputacije advokata. Za ovo stanje su nadležni oni koji su trebali rješavati problem, ne sada, nego prije godinu dana “, rekao je za „Direkt“ predsjednik Advokatske komore Republike Srpske Dalibor Mrša.
On dodaje da su se nadali da će minimum procesa rada, kod teških krivičnih djela, uspjeti da obezbijede izabrani branioci, ali pošto su shvatili da to u praksi teško ide, razmatraju da se, radi zaštite javnosti, obezbijedi taj minimum rada.
„Pokušavamo naći brza rješenja za razliku od onih koji su u obavezi da brzo reaguju, a oni to rade tromo“, rekao je Mrša, ne obrazlažući dalje svoju izjavu.
Novi sastanak bez rješenja
Nakon stupanja u štrajk 1. avgusta, kako nam priča Dalibor Mrša, imali su i onlajn sastanak sa predstavnikom ministarstva pravde BiH, ali opet bez rješenja.
Zanimljivo je da je to, kaže, prvi put da je neko sa pozicija ministarstva pravde BiH kontaktirao Advokatsku komoru.
“Imao sam poziv državnog ministra gospodina Bunoze (Davor Bunoza, ministar pravde BiH, prim aut.), ali nismo dobili konkretne informacije šta je urađeno u ozbiljnijem kapacitetu i šta planiraju da se uradi“, rekao je Mrša i dodao da i dalje ne znaju postoji li naznaka da će se advokatska tarifa mijenjati i u kojem segmentu.
Uz to djelimično su informisani i o dugovanjima.
„Rečeno nam je da je dio dugovanja, koji se odnosio na 2023. godinu, isplaćen, a da će se proces isplata nastaviti u ovoj godini. Opet nismo dobili informaciju kojom dinamikom i kada će biti isplaćeno“, rekao je Mrša i dodao da je tako sve ostalo u jednom vakuumu.
U štrajku ostaju do ispunjenja zahtjeva ili do kompromisnog rješenja sa ministarstvom pravde Srpske i BiH.
Mrša je podsjetio da su svi advokati Republike Srpske u obavezi da poštuju odluke Advokatske komore, te da će oni koji eventualno ne budu poštovali odluke podlijegati disciplinskoj povredi.
Momo Turanjanin, predsjednik Zbora advokata Trebinje, nam je rekao da i prema njegovom mišljenju kod najtežih krivičnih djela bi trebalo obezbijediti bar minimum procesa rada, ali da će on bez obzira na to slušati Advokatsku komoru i postupati po zaključku Skupštine komore.
„Ja sam većinom parničar tako da i nemam puno tih predmeta, tako da i ne razmišljam o tome, ali kada bi dobio predmet postupio bih po nalogu komore“, rekao je Turanjanin za „Direkt“.
On dodaje da je stav Advokatske komore jasan, ali da svako od advokata, što se njega tiče, odluči šta i kako će da radi.
Кaže nam i da ne zna kakav je pojedinačno stav advokata u Trebinju.
„Ljeto je, kolege su većinom na godišnjim odmorima, tako da ja zaista ne znam“, rekao nam je Turanjanin i dodao da u Trebinju od 1. avgusta i stupanja u štrajk do juče, prema njegovim saznanjima, još niko nije ni dobio slučaj po službenoj dužnosti.
Odlučnog stava za „Direkt“ je govorila advokatica Mira Vučinić.
Ona kaže da u potpunosti zastupa stavove koje su iznijeli predstavnici Advokatske komore, a najviše problematizuje visinu advokatske tarife.
„Na primjer, ako branimo nekoga za neovlaštenu proizvodnju i promet opojnih droga pred Osnovnim sudom, što je do 10 godina kazna, imate 185 КM za odbranu“, rekla nam je Vučinić i dodala da im za odbrane po službenoj dužnosti plaćaju čak pola tarife.
Da bi izmjena advokatske tarife uopšte krenula u proceduru prenstveno je potrebna saglasnost ministra pravde do kojeg, makar prema saopštenju koje su u petak dostavili medijima, još uvijek neće doći.
„Pregovori sa predstavnicima Advokatske komore Republike Srpske u vezi sa predloženim izmjenama tarife o nagradama i naknadi troškova za rad advokata se vode već duže vrijeme iz razloga što je istim predviđeno značajno uvećanje visine nagrade i naknade za rad advokata u svim postupcima, koje bi po našem mišljenju kao takvo izazvalo negativne finansijske efekte kako za budžet, tako i za građane i poslovnu zajednicu“, naveli se u saopštenju Ministarstva pravde RS.
Dalje navode da je pomenuto ministarstvo smatralo nužnim da ne izda saglasnost za predložene izmjene tarife, jer je istima predloženo veliko povećanje troškova za rad advokata.
Iz ministarstva nisu napominjali da je visina advokatske tarife u Republici Srpskoj nepromijenjena već 19 godina, ali su objasnili do kakvog bi povećanja dovele predložene izmjene advokatske tarife.
„Prema predloženim izmjenama tarife došlo bi do povećanja vrijednosti boda za 50%, te bi vrijednost boda iznosila 3 КM umjesto dosadašnjih 2 КM, povećao bi se i broj bodova za rad advokata u svim postupcima (što uključuje i nove „podjele“ po vrijednostima i vrstama spora), kako u krivičnom tako i u parničnom postupku, zatim bi se povećao broj bodova za davanje savjeta i mišljenja (20 umjesto dosadašnjih 10 bodova), kao i nagrada za vrijeme (za svaki čas odsustva iz kancelarije 40 umjesto dosadašnjih 30 bodova)“, stoji u saopštenju koje nam je u petak poslato iz Ministarstva pravde RS.
“Eventualni zastoj kod sudova je problem naših institucija i našeg sistema”
Ako zbog štrajka advokata po službenoj dužnosti dođe do zastoja u radu sudova, Mira Vučinić kaže da je to problem naših institucija i našeg sistema.
“O tome neka misle ovi u budžetu koji imaju sve privilegije. Svaki sudija ima fenomenalnu platu, regres, službeno mu se plaća i literatura i posjećuje seminare, uz to koristi i godišnji odmor. Mi nemamo nikakve privilegije, sve plaćamo – od svog obrazovanja, daljeg napretka, službene literature, posjećivanja seminara i uvijek smo u nekom pokretu i kada god da nas pozovu trebamo odgovoriti pozivu”, rekla nam je na kraju razgovora Vučinić.