Iranske vlasti počele su postavljati kamere na javnim mjestima kako bi identifikovale žene bez marame, a identifikovane osobe će dobiti poruku o posljedicama nepokrivanja kose hidžabom, saopštila je policija u toj zemlji, prenosi BBC.
Kako navode iz policije, to bi pomoglo u sprječavanju “otpora protiv zakona o hidžabu”, prenosi BBC.
Proteste u Iranu prošle godine izazvala je smrt u policijskom pritvoru Mahse Amini, mlade Kurdkinje uhapšene zbog navodnog kršenja pravila nošenja hidžaba.
Od smrti Amini sve veći broj žena odbacuje svoje velove, osobito u većim gradovima, uprkos riziku od hapšenja.
Žene su zakonski obavezne pokrivati kosu hidžabom (maramom) otkako je Islamska revolucija 1979. uvela strogu interpretaciju vjerskog zakona. Žene koje prekrše zakon suočavaju se s novčanom kaznom ili hapšenjem.
Policijsko saopštenje od subote opisalo je maramu kao “jedan od civilizacijskih temelja iranske nacije” i pozvalo vlasnike kompanija da se pridržavaju pravila kroz “marljive inspekcije”.
Javni napadi na nepokrivene žene nisu neuobičajeni.
Prošle sedmice, video muškarca koji baca jogurt na dvije nepokrivene žene naširoko se proširio internetom, a žene su nakon toga uhapšene prema zakonu o hidžabu. Muškarac je takođe uhapšen.
Prošle subote iranski predsjednik Ebrahim Raisi ponovio je da iranske žene moraju nositi hidžab kao “vjersku potrebu”.
Šef iranskog pravosuđa Gholagholamhossein Mohseni-Ejei, međutim, upozorio je u petak da široko rasprostranjeno gušenje možda nije najbolji način da se žene potaknu da slijede pravila.
“Kulturni problemi moraju se rješavati kulturnim sredstvima… Ako takve probleme želimo rješavati hapšenjima i zatvaranjima, posljedice će rasti i nećemo vidjeti željeni efekat”, rekao je.