TREBINJE:
Pištaljkama protiv bagera na državnoj zemlji – Pokret za restituciju ne odustaje

Autor: Nikolija Bjelica Škrivan Direkt priče Društvo Politika Video
3 minuta čitanja
Protest pokreta za restituciju (Foto: Direkt)

Tek tridesetak građana podržalo je danas u Trebinju protest Pokreta za restituciju, koji već nekoliko godina upozorava na uzurpaciju zemljišta u Pridvorcima i na Otoku, koje je, kako tvrde, Grad Trebinje mimo zakona prisvojio.

Za članove ovog pokreta jedina nada ostaje usvajanje zakona o restituciji, kojim bi povratili imovinu svojih predaka – zemljište koje je u vlasništvu države Bosne i Hercegovine, a koje, kako ističu, gradska vlast nelegalno koristi.

„Grad nema pravo da raspolaže tom zemljom. Ako se to nama vrati, ja ću da odlučim šta ću sa njom“, poručuje za Direkt predsjednik Pokreta Srbo Škero.

Protest pokreta za restituciju
Foto: Direkt

On tvrdi da gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić veoma dobro zna da su svi radovi na novoj bolnici, kao i na pristupnom putu na Otoku, započeti mimo zakona, te da je Grad nezakonito prebacio zemljište sa države na lokalnu samoupravu.

Na današnjem protestu u Trebinju je ponovljeno ono što članovi ovog pokreta godinama ističu – da je gradnja nove bolnice samo paravan i način da se na poljoprivrednom zemljištu grade stambeno-poslovni kompleksi i luksuzna naselja.

Protest pokreta za restituciju
Foto: Direkt

Posljednjih dana naročito je aktuelna izgradnja pristupnog puta ka bolnici, a članovi Pokreta za restituciju blokirali su radove kako bi skrenuli pažnju javnosti i spriječili podizvođača da nelegalno gradi. Upozoravaju da za te radove ne postoji planska dokumentacija i da je u pitanju poljoprivredno zemljište.

Gradonačelnik Ćurić odbio je da odgovori na pitanje Direkta zašto su radovi na Otoku zaustavljeni i samo kratko poručio da će „svako ko dokaže da je zemlja njegova biti obeštećen“.

Takav stav odbacuju u Pokretu za restituciju, jer, kako kažu, obeštećenje ne dolazi u obzir. „Svako od vlasnika, kada mu se zemlja vrati, ima puno pravo da odluči šta će sa njom“, kaže Škero.

Za njega su ključna dva zakona – onaj o zabrani raspolaganja državnom imovinom, koji je na strani građana, i Zakon o poljoprivrednom zemljištu.

„Pravobranilaštvo BiH je jedino zaduženo da brani imovinu države, a Republika Srpska ima pravo da obrađuje i koristi, ali ne i da prodaje. A ona je prodavala“, naglašava on.

Protest pokreta za restituciju
Protest pokreta za restituciju (Foto: Direkt)

Članovi pokreta danas su uputili još jedan apel lokalnoj vlasti da poštuje zakone, odgovara na njihove zahtjeve i dostavlja traženu dokumentaciju. Pozvali su i ostale građane da im se pridruže, poručujući da „ovakva sudbina može zadesiti svakoga, jer vlast prati samo interese krupnog kapitala“.

Građani su pažnju skretali pištaljkama, aplauzima i porukama “pumpaj”, a prvog SNSD-ovca Luku Petrovića nazvali su gradonačelnikom Trebinja, jer on, navodno, odlučuje o dešavanjima u gradu.

Podijeli članak
1 komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content
Politika privatnosti

Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: Udruženje građana „Druga priča“, Stari grad 62, Trebinje, Bosna i Hercegovina u daljem tekstu portal Direkt o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.direkt-portal.com Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: Nikolija Bjelica Škrivan, nikolija.bjelica@direkt-portal.com

Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.

Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.