Hrvatske vlasti su po četvrti put ove godine otkrile visok nivo pesticida u makedonskom povrću. Poslednja takva pošiljka na tamošnje tržište poslata je prošlog meseca.
Piše: Vanja Micevska/Radio Slobodna Evropa
Ukupno 15.000 kilograma crvenih paprika izvezeno je iz Severne Makedonije 9. septembra, a dve nedelje kasnije uzet je uzorak za analizu iz maloprodajne mreže.
Analiza je pokazala da povrće sadrži metomil u količini većoj od dozvoljene.
Informaciju je objavio Evropski sistem za bezbednost hrane (RASFF), koji je saopštio da je maksimalno dozvoljeni nivo tog pesticida 0,01 mg/kg, ali je utvrđeno da je njegov nivo u makedonskim paprikama 0,049 mg/kg.
Prema tom sistemu brzog upozoravanja za hranu i stočnu hranu, rizik od ovog nivoa pesticida je ozbiljan.
Veoma toksičan pesticid
Šta to tačno znači za ljudsko zdravlje i životnu sredinu uopšte, objašnjava profesor Velimir Stojkovski s Fakulteta za veterinarsku medicinu, koji za RSE kaže da je metomil veoma toksičan.
“S biohemijskog aspekta, njegova akutna i hronična toksičnost je zaista visoka, a pri tome, ima sposobnost da se veoma brzo apsorbuje kroz kožu, ali i udisanjem, kao i direktnim oralnim unosom”, dodaje Stojkovski, profesor biohemije.
Mučnina, vrtoglavica i konfuzija samo su neke od posledica koje osoba može iskusiti kada je izložena metomil u većim dozama.
Reakcije na izloženost tom pesticidu variraju, posebno zato što može izazvati respiratornu paralizu ili smrt. Stoga je metomil toksičan za stoku, domaće životinje, pa čak i divlje životinje, zbog čega je njegova upotreba strogo ograničena. Profesor Stojkovski kaže da su ga neke zemlje u svetu zapravo potpuno zabranile.
Štetne posledice upotrebe tog pesticida, kako objašnjava sagovornik RSE, potiču od inhibicije aktivnosti jednog od ključnih enzima u telu, holinesteraze.
On kaže da je holinesteraza glavna “meta” metamila.
“To je jedan od ključnih enzima koji reguliše skoro sve procese u organizmu, među kojima je i prenos nervnih impulsa, pošto se pored fizičkim, prenosi i hemijskim putem. A nervni sistem je osnovni sistem koji daje integritet organizmu, znači živce imamo skoro svuda. To znači da bilo kakvo narušavanje nervnog sistema ima dalekosežne posledice”, objašnjava profesor biohemije.
Šteta od ovog pesticida, ili preciznije, insekticida, ide toliko daleko da može da kontaminira podzemne vode kao rezultat njegove “visoke rastvorljivosti” u vodi.
Dok evropske zemlje imaju određenu granicu do koje dozvoljavaju prisustvo ostataka metamila, makedonska zakonska regulativa ga potpuno zabranjuje.
Državni inspektorat za poljoprivredu (DIZ) saopštio je da su “fitofarmaceutski proizvodi koji sadrže aktivnu supstancu metomil zabranjeni za uvoz, prodaju i upotrebu, a ako se takvi proizvodi pronađu kod pomenutih subjekata, preduzimaju se odgovarajuće sankcije”.
Kontrole nadležnih službi
Zasad nije jasno kako je pesticid završio u povrću i uopšte prešao hrvatsku granicu, ako se zna da “posle kontrole na graničnom prelazu pri ulasku u Hrvatsku, pošiljka nije zaustavljena i dozvoljen joj je ulazak u zemlju”.
U saopštenju koje je poslao medijima, Inspektorat navodi da nema informacija kako je postupano s paprikama, ali je sajt Evropskog sistema za bezbednost hrane objavio da su povučene s tržišta.
Pošto je u pošiljci od 15 tona paprika utvrđeno prisustvo pesticida metomil, domaće inspekcijske službe već sprovode kontrole kod izvoznika, kupaca i individualnih poljoprivrednih proizvođača.
Izvoznik nije proizvođač, papriku je kupio od drugih pravnih lica koja otkupljuju od individualnih proizvođača, obavestio je Inspektorat za poljoprivredu.
U saopštenju se objašnjava da je “izvoznik sproveo nekoliko laboratorijskih analiza na prisustvo pesticida u crvenoj paprici od početka berbe ovogodišnjeg roda za izvoz i prodaju, u akreditovanim laboratorijama u zemlji i u drugim državama”.
Međutim, kako navodi Inspektorat, dosad nisu dobijeni rezultati o povećanoj količini ostataka fitofarmaceutskih proizvoda ili prisustvu nedozvoljenih fitofarmaceutskih proizvoda.
Kontrole koje su u toko sprovode ovi inspektori zajedno sa Agencijom za hranu i veterinarstvo (AHV), kojoj je RSE poslao pitanja na koja, do objavljivanja teksta, ta institucija nije odgovorila.
Inspektorat za poljoprivredu, s druge strane, najavio je da će, posle okončanja inspekcijskog nadzora, uslediti više informacija.
Drugi pesticidi otkriveni u makedonskom povrću
Inače, od početka godine, ovo je četvrta pošiljka makedonskog povrća u Hrvatskoj u kojoj su otkriveni visoki nivoi pesticida. Dve takve pošiljke registrovane su u avgustu, i u oba navrata, povrće je zadržano tokom granične kontrole.
U jednoj od pošiljki otkriveni su ostaci hlorpirifosa, čija je maksimalna dozvoljena granica ista kao i za metomil, odnosno 0,01 mg/kg. Tada je kontrola konstatovala prisustvo tog pesticida od 0,026 mg/kg, a rizik je klasifikovan kao potencijalno ozbiljan.
Samo nekoliko dana ranije, otkriveni su ostaci pesticida formetanata, koji je procenjen kao “potencijalno rizičan”.
Prva pošiljka makedonskog povrća koja je ove godine zadržana na hrvatskoj granici registrovana je u januaru, kada su otkriveni ostaci pesticida imidakloprid iznad dozvoljene granice. Samo u prvom slučaju to je bio kupus, a svi ostali pesticidi pronađeni su u crvenim paprikama.
Slični slučajevi u susednim zemljama
Slovenija je takođe povukla iz prodaje albanske crvene paprike u kojima je pronađen višak pesticida acetamiprid, format i flonikamid.
Prema slovenačkim medijima, koje citira albanski portal Ora njuz (Ora News), paprike su prvobitno bile upakovane u kartonsku kutiju, a zatim u plastične kese.
“Zbog viška pesticida, proizvod ne bi trebalo konzumirati. Osobe koje su bile u kontaktu s kontaminiranom hranom trebalo bi da dezinfikuju ruke”, saopštila je kompanija Geaprodukt koja je povukla paprike iz prodaje.
U istom periodu, Hrvatska je uništila četiri tone paradajza proizvedenog u Albaniji, pošto je utvrđeno da je prskan hlorfenapirom, s pet puta većom količinom od dozvoljene tog otrova koji ubija insekte.
Prethodno su Hrvatska i Bosna i Hercegovina uništile oko deset tona breskvi uvezenih iz Albanije, jer je u tom voću pronađeno visoko prisustvo teškog metala nikla.