Ukoliko se realizuje plan Uprave za indirektno oporezivanja BiH (UIO BiH) da kupi zgradu „Grand Trade-a“ u Banjaluci za 98 miliona KM, to će biti nagrada za brojne nezakonite radnje koje su pratile ovaj projekat punih 18 godina, a neke su završile i sudskim presudama.
Transparency International u BIH (TI BIH) objavio je studiju slučaja „Grand Trade – Osamnaest godina pljačke“ koja hronološki pokazuje razmjere izgradnje privatne države i zarobljavanja institucija, koje su omogućile ovom preduzeću otimanje državnog zemljišta i privatnih posjeda, uništavanja javnih preduzeća i preusmjeravanje budžetskog novca u ovaj projekat.
Uprkos činjenici da je vlasnik objekta osuđen zbog malverzacija akcijama Medicinske elektronike, te je sa drugim akterima učestvovao u brojim nezakonitim radnjama, te da je samo zemljište na kojem su izgrađeni objekti stečeno na sporan način, sve se završilo višemilionskom zaradom koja je ostvarena prodajom poslovnih prostora Telekomu Srpske i Lutriji RS, a sada tačku na cijeli proces treba da stavi UIO BiH, čime se ponovo šalje poruka javnosti da se kriminal isplati.
Vrh vlasti Republike Srpske, uz asistenciju policije, pomogao je u otimanju privatnog posjeda porodice Željka Vulića, a sud će tek 2018. godine presuditi da je oduzimanje zemljišta bilo nezakonito i poništiće građevinsku dozvolu koja je izdata firmi „Grand Trade“. Sve vrijeme vlasnik ovog objekta imao je podršku vlasti, policije i provladinih medija u slamanju otpora porodice Vulić i građana koji su izašli na proteste radi očuvanja parka.
U cijeloj priču ključnu ulogu odigrala je kompanija Telekom Srpske koja je nakon privatizacije sklopila ugovor sa „Grand Trade-om“ o zakupu objekta koji tek treba da bude izgrađen i time garantovala isplativost ovog projekta. Telekom Srpske, koji je u vlasništvu Telekoma Srbije, na kraju se preselio u ovaj objekat i, nakon plaćanja zakupnine, kupio poslovne prostore za 65 miliona KM. To je uradila i Lutrija Republike Srpske koja je kupila prostorije u ovom objektu za preko 2,7 miliona KM, a sada to treba da uradi i Uprava za indirektno oporezivanje za 98 miliona KM, uprkos zaključku Predstavničkog doma PS BIH koji je obavezao Vijeće ministara BIH da se od toga odustane. Važno je napomenuti da je u istom objektu smještena i firma PROINTER ITSS, koja je od 2015. godine po zvaničnim podacima dobila oko 136 miliona KM na tenderima javnih preduzeća i institucija.
Bez obzira što su brojne nezakonite radnje koje su pratile ovaj projekat otkrivene i javno dokazane, institucije nisu reagovale, a vlasti ne prestaju sa davanjem desetina miliona iz državne kase firmi „Grand Trade“ koja očigledno ima zaštitu političkih moćnika koji stvaraju i regulišu čitav niz nepisanih pravila po kojima funkcioniše sistem zarobljene države. Ovaj slučaj je bezbroj puta pokazao da su pojedinci iznad zakona, a posljednja u nizu afera koja to dokazuje je kupovina zgrade za smještaj UIO BiH koja će svakako dodatno urušiti povjerenje javnosti u sistem pravne države.
Studija slučaja „Grand Trade – Osamnaest godina pljačke“ koju je objavio TI BIH detaljno prikazuje niz nezakonitih radnji u koje su bili uključeni brojni akteri iz vlasti RS, a koji su omogućili da se realizuje cijeli ovaj projekat na štetu javnog interesa i poreskih obveznika.