Sindikat radnika „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) zatražio je danas da Kolektivni ugovor ostane na snazi i u iduće tri godine, da im se objasni u kojem pravcu se restrukturira ERS, te da se cijena rada poveća za 12,5 odsto, jer je „na sceni suficit podanika, a deficit radnika“, piše Capital.
Sastanak Odbora sindikata ERS-a u proširenom sastavu sa članovima sindikalnih odbora i predsjednicama aktiva žena iz svih zavisnih preduzeća i Matičnog preduzeća ERS održan je danas u Tesliću.
Portal CAPITAL je objavio da sindikat ERS traži da postojeći Kolektivni ugovor ostane na snazi i naredne tri godine, ali im je Uprava ERS odgovorila da isti ostaje na snazi do kraja tekuće godine, zbog čega se sindikat hitno sastao.
Sindikalci su pitali zašto je u interesu ERS da Kolektivni ugovor ne ostane na snazi i šta je to što još planiraju da uzmu od radnika ERS-a?
„Smanjen je procenat kojim se izračunava minuli rad, ukinuti ogrev i zimnica, smanjena davanja za jubilarne nagrade, regres, kao i druga davanja koja su radnika ERS-a, kao proizvođača i najboljeg uplatioca poreza i doprinosa, izdvajala od drugih. Sada nosioci proizvodnje bježe iz ERS-a, a na sceni imamo suficit podanika, a deficit radnika“, poruka je Sindikata.
Radnici smatraju da je rano za zaključak o namjerama Uprave ERS-a.
„Moglo bi se naslutiti da ovakvo ponašanje možda za cilj ostvarivanje uštede na uštrb radnika, a kako bi stvorili prostor za nabavke kojima se jedino i bave, kao i da ovakvo vođenje sistema vodi ka urušavanju istog“, istakli su u Odboru sindikata.
Zaključci iza kojih su jedinstveno stali sindikalni odbori svih zavisnih preduzeća u sistemu ERS-a su:
– Odbor Sindikata ERS traži da uprave svih zavisnih preduzeća do 25. septembra 2020. godine daju saglasnost da se Kolektivni ugovor produži na tri godine;
– Sindikat je zabrinut zbog procesa restruktuiranja ERS-a i traži se odgovor kuda ide ERS;
– Sindikat ERS traži povećanje cijene rada za 12,5 odsto, odnosno da se cijena rada poveća na 160 KM.
Sa sindikalnog skupa je još poručeno da u sindikalnoj borbi nema mjesta politici i politikanstvu i da im je cilj očuvanje radne sredine i radnih mjesta, kao i zalaganje da postojeći Kolektivni ugovor ostane na snazi bez izmjena.
„Sindikat neće dozvoliti da poslodavac donese Pravilnik o radu i da radnici postanu objekat u kreiranju pravila na radnom mjestu“, poručili su iz Odbora sindikata.
Prethodni Kolektivni ugovor potpisan je 13. septembra 2017. godine na period od tri godine i usklađen je sa, tada usvojenim Zakonom o radu.