U Mostaru su se također okupile žene, koje su razvukle trasparent “Stop femicidu: Mi smo njihov glas”. Među njima je i pokoji muškarac.
Ifeta Ćesir Škoro govorila je za N1. Rekla je da su se okupili danas jer su ljute i zabrinute.
“Zašto žene uvijek budu krive? Žene budu krive jer su se lijepo obukle, zato što je pružila jezik, jer priča, kriva je jer hoće da uči, da se druži, ne smije imati društvo, ne smije pogriješiti kod izbora partnera. Šta god da poduzme, ona je kriva, a nije kriva”, kaže Škoro.
Na trgu slobode u Tuzli okupilo se stotinjak osoba, pretežno žena koje traže sigurnije i zdravije okruženje za žene.
Organizatori navode nekoliko razloga zbog kojih organizuju proteste.
Zato što je 48% žena u Bosni i Hercegovini pretrpjelo seksualno i rodno zasnovano nasilje.
Zato što se u 84% slučajeva nasilje u porodici i intimnim vezama nikada ne prijavi.
Zato što oko 70% istraga slučajeva prijavljenih nadležnim tužilaštvima bude obustavljeno.
Zato što su radi blage kaznene politike mnoge od njih, njihova djeca i najbliži izloženi stalnom i brutalnom nasilju. Pakao koji završava premlaćivanjem do smrti – uživo.
Zato što nam je dosta da gledamo kako broj žrtava raste iz mjeseca u mjesec, dok se nasilje nad ženama i djevojčicama općenito doživljava ili kao privatni problem ili ono za što su „same krive“, jer imaju „dug jezik“, jer im je „dekolte previše otvoren“, jer se „prave pametne“, jer su „izabrale pogrešnog čo’eka“, „ko im je kriv“!
Ženska mreža nevladinih organizacija pripremila je set zahtjeva koje će uputiti odgovornim institucijama, pravosuđu, i vlastima na svim nivoima u Bosni i Hercegovini.
Tražimo hitnu i djelotvornu reakciju odgovornih institucija na svim nivoima u Bosni i Hercegovini, te korjenitu promjenu u svim društvenim sferama gdje se ovakva uvjerenja, oblici svijesti i prakse potiču, zataškavaju, ili prećutno odobravaju. Svaki naredni slučaj femicida je odgovornost cijelog društva,- stoji u saopćenju organizatora.