Smrt radnika u Bileći je aktuelizovala pitanje zaštite tokom rada. I dok čekamo nalaz inspekcije, iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite su nam rekli da “zaštita zdravlja na radu nije na niskom nivou, normativno je dobro uređena”, a blagi porast povreda na radu pripisuju dolasku strane radne snage i jezičkim barijerama.
“Odnosno, prebrzo puštanje u rad ovih radnika u delatnostima visokog rizika kao što je građevinarstvo, a pre nego što se osposobe za siguran i bezbedan rad, napravi lekarski pregled ili pre nego što se upoznaju sa načinom korišćenja opreme i sredstava za rad”, objašnjavaju u dopisu iz Ministarstva rada RS.
Kada su u pitanju podaci, od početka godine u RS su tri radnika poginula na radu, jedan u građevnarstvu i dva u šumarstvu i drvnoj industriji. Zabeleženo je i 29 težih povreda.
U prošloj godini je na poslu život izgubilo 10 radnika, a u 2022. njih sedam. U proteklom petogodišnjem periodu 2021. godina je sa najgorim pokazateljima- poginulo je 16, a teško povređeno je 100 radnika, odgovorili su iz Republičke uprave za inspekcijske poslove.
Broj lakših povreda je u porastu, a prošle godine ih je zabeleženo 1692.
Prema podacima koji su nam dostavljeni inspektori su u prošloj godini izvršili 1550 kontrola od čega je 630 bilo sa utvrđenim propustima.
“Nekada su to manji administrativni propusti u smislu vođenja različitih evidencija, a nekada nepravilnosti kao što je obuka radnika za bezbedan rad”, objašnjavaju u Republičkom inspektoratu I dodaju da su izrekli 380 upravnih mera, podneli četiri prekršanje prijave i izrekli kazne u vrednosti od oko 360 hiljada maraka.
Ove godine je u 560 kontrola utvrđeno 230 propusta, izrečeno 180 upravnih mera, podnesene četiri krivične prijave i izrečeno kazne u vrednosti od oko 130 hiljada maraka.
U Hercegovini četiri inspektora rada
Na području istočne Hercegovine rade četiri republička inspektora rada što je, odgvorili su nam iz ove institucije, dovoljno za provođenje inspekcijskog nadzora.
Pojašnjavaju da inspekcijski nadzor podrazumeva periodične kontrole pojedinačnih poslovnih subjekata, jer ni jedan kontrolni organ ne bi mogao da vrši kontrolu svih u svakoj kalendarskoj godini.
Ministarstvo, sa svoje strane, ističe da preventivni rad daje najbolje rezultate.
“Stoga na svakom mestu insistiramo na izradi Akta o proceni rizika kod svakog poslovnog subjekta, a posebno je on važan kod onih pravnih subjekata koji se bave proizvodnom delatnošću ili zapošljavaju preko 10 radnika, ali i na primeni Pravilnika o postupku obrazovanja, vaspitanja i osposobljavanja u oblasti zaštite na radu kojim smo definisali stalnu obavezu edukacije lica koja obavljaju poslove zaštite na radu u svojim pravnim subjektima”, sopštili su iz ministarstva.
Odgovornost imaju i poslodavci i radnici
Iz inspekcije podsećaju da se u povrede na radu ubrajaju i one koje se dogode prilikom dolaska i odlaska sa posla. Iako primećuju pomake kažu da poslodavci imaju vodeću ulogu i odgovornost u uspostavljanju i primeni mera bezbednosti i zdravlja na radu.
Dodaju da i sami radnici imaju obaveze kada je reč o pridržavanju propisanih mera, da koriste zaštitnu opremu u suprotnom čini težu povredu radne obaveze.
Poslednja nesreća u kojoj je poginuo mladi radnik se desila pre 10 dana u selu Pađeni, a iz inspekcije su nam rekli da još uvek traje postupak prikupljanja relevantnih informacija I podataka potrebnih za vođenje inspekcijskog postupka te da nisu u mogućnosti da daju konkretne informacije.