Međunarodne novinarske organizacije upozoravaju na Dodikov prijedlog zakona o kleveti

Autor: Direkt Aktuelno Društvo
3 minuta čitanja

Evropska i Međunarodna federacija novinara upozoravaju na opasnost od kriminalizacije klevete i traže od Evropske komisije i Vijeća Evrope da pozovu Vladu Republike Srpske (RS) i predsjednika tog bosanskohercegovačkog entiteta Milorada Dodika da poništi taj prijedlog.

Milorad Dodik (FOTO: Direkt)

Predsjednik RS Milorad Dodik tražio je krajem oktobra prošle godine da se kleveta i uvreda ponovo uvedu kao “krivična djela” u Krivični zakon Republike Srpske, zbog čega je reagovalo Udruženje BH novinari, a o čemu su se 25. januara 2023. oglasili iz Evropske federacije novinara (EFJ) i Međunarodne federacije novinara (IFJ). Ove dvije organizacije su se pridružile svojoj podružnici BH novinarima.

“Pretvaranje klevete u zločin predstavljalo bi direktnu smetnju principima slobode štampe prema kojima bi se trebalo moći slobodno razgovarati bez straha od sudskog spora ili zatvorske kazne: novinari koji su u opoziciji s vlastima mogli bi dobiti između tri i pet godina zatvora zbog izražavanja svojih stavova”, naglašavaju iz ove dvije organizacije.

U saopštenju navode kako je upotreba građanskog prava do sada pomogla da se izbjegnu javne i uticajne ličnosti da zloupotrijebe moć i ugroze slobodu medija korištenjem zastrašujućih pravnih opcija kojima bi se spriječilo izvještavanje o određenim pričama. Takođe, kako se dodaje, vraćanje klevete u krivično zakonodavstvo bila bi još jedna mogućnost sudskog gonjenja novinara i medija, a može dovesti do zloupotrebe pravnog sistema radi zastrašivanja i ušutkivanja novinara.

Osim toga, ako prijedlog zakona bude usvojen, kako dodaju, Bosna i Hercegovina (BiH) će biti suočena s dva različita standarda za klevetu jer će Federacija BiH, drugi bosanskohercegovački entitet, i dalje tretirati slučajeve klevete prema građanskom pravu. Upozoravaju da bi ovakvi dispariteti značajno i negativno uticali na ukupnu sigurnost, pravnu sigurnost i pravnu ravnopravnost građana u zemlji.

BH novinari podsjećaju da je u BiH trenutno otvoreno više od 300 aktivnih predmeta za klevetu u okviru građanskih tužbi, te na desetine SLAPP tužbi (Strateške tužbe protiv učešća javnosti).

“U demokratskim društvima to bi trebali činiti kao pojedinci, a ne koristiti svoju političku moć ili prijetiti novinarima zatvorom i snagom vlastite političke pozicije i uticaja institucije u kojoj sjede”, istakli su iz BH novinara.

EFJ i IFJ podsjećaju na peticiju BH novinara “Ne kriminalizaciji klevete u Republici Srpskoj i ograničavanju slobode izražavanja” koju možete pronaći na ovom linku.

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content