Kamala Haris postaje prva žena i prva Afroamerikanka na mestu potpredsednice Sjedinjenih Američkih Država.
Piše: N1
Pobeda ove kalifornijske senatorke u ovoj trci takođe je predstavljanje miliona žena koje su često zanemarene, istorijski nereprezentovane i sistemski ignorisane.
Pobeda Haris i Džoa Bajdena simboliše kraj Trampove ere koja je bila obeležena belim supremacistima. Pobeda Haris novi je prelomni trenutak u njenoj karijeri od okružne tužiteljke San Franciska do glavne tužiteljke u Kaliforniji do druge po redu ženske afroameričke senatorke.
“Činjenica što sam ovde večeras svedoči predanosti generacija pre mene“, rekla je Haris na nacionalnoj konvenciji demokrata u avgustu, spominjući žene poput Konstans Bejker Motli, Fani Lou Hamer i Širli Čišolim.
“To su žene i muškarci koji su čvrsto verovali u ravnopravnost, slobodu i pravdu za sve“, rekla je tada Haris.
Haris je pohađala univerzitet Houard, tradicionalni afroamerički univerzitet u Vašingtonu, koje je oblikovalo njene političke stavove.
Inspiracija mnogim Afroamerikankama
Kao Afroamerikanka u okruženju koje je većinom ispunjeno belcima, njen put prema Beloj kući bio je pionirski potez, što su glasači primetili.
“Osećam da se Afroamerikanke poput mene mogu takmičiti za predsednice razreda, Afroamerikanke poput mene mogu činiti velike stvari kao što je ona učinila“, rekla je 14-godišnja Paris Bond CNN-u u avgustu.
Katerina Šadrah, 11-godišnja devojčica kazala je CNN-u u avgustu 2019. da je Haris njen uzor.
Posmatrajući Haris u borbi za mesto potpredsednice, Šadrah je kazala kako je to zaista veliki korak za devojke i žene koje izgledaju kao ona.
Biografija Kamale Haris
Haris je rođena 1964. godine u Ouklandu u Kaliforniji i njeni roditelji odgojili su je u atmosferi aktivizma za ljudska prava.
Njena majka, Šiamala Gopalan Haris, indijska imigrantkinja, bila je istraživačica o raku dojke od kojeg je i preminula 2009. godine. Harisin otac Donald je američki profesor ekonomije s Jamajke. Još u vreme kampanje, Haris je često pričala o tome kako su je njeni roditelji aktivisti gurnuli u priču marševa za građanske slobode.
Haris je u kampanji često spominjala bliskost sa svojom majkom.
“Moja majka je odgojila moju sestru i mene i bila je stroga“, govorila je Haris. “Nije bila visoka, ali kad biste je upoznali, pomislili biste da je jako visoka“, rekla je tada Haris.
2003. godine Haris je postala okružna tužiteljka u San Francisku, postajvši tako prva Afroamerikanka na toj poziciji. 2010. postaje prva Afroamerikanka izabrana na poziciju glavne tužiteljke u Kaliforniji, a 2016. godine postaje druga žena ikad izabrana na mesto američke senatorice.