Hoće li maćeha kupiti filtere za pepeljugu u Gacku?

Autor: Milanka Kovačević Aktuelno Ekonomija
4 minuta čitanja
Stub pepela iz dimnjaka TE Gacko- kraj decembra 2021. godine

Stanovnici Gacka mesecima gutaju pepeo kako bi Luka Petrović mogao da se hvali istorijskim rezultatom Elektroprivrede i profitom od 80 miliona. Gačani nemaju vere u menadžment RiTE, čiji je to inače zadatak, budući da oni radije troše na kupovinu novih automobila za direktore nego na zaštitu životne sredine. Ekonomisti tvrde da uspeh i nije za neku pohvalu. Menadžmentu ne daju prolaznu ocenu.

Stub pepela iz dimnjaka TE Gacko

Luka Petrović je pre nekoliko dana obznanio da je profit koji je ERS ostvarila u prošloj godini istorijski, te da je to rezultat dobrog rada svih preduzeća u holdingu.

Pohvalio se da je dobit skoro 80 miliona maraka, da su obezbedili najpovoljnije cene struje za domaće potrošače, a da su višak prodali mudro, po tržišnim cenama.

Najavio je nastavak investicija, pomenuo HE Dabar, projekat “Gornja Drina” i “Gornji horizonti”, vetroelektranu “Hrgud” .

Filteri za TE Gacko nisu pomenuti, a oni su neophodni za ovo mesto u kojem se proizvodi trećina struje u RS.

“Jeste da je to u obavezi “RiTE Gacko”, ali, ako je profit već toliki, mogla bi i ERS da ih kupi. Nama nije važno ko će ih platiti, važno je da više ne praši”, razmišlja naglas prosečni Gačanin dok gleda stub pepela koji se iz dimnjaka penje u nebo.

A prosečni stanovnik se pita, gledajući TE Gacko, da li je baš tako sjajno stanje u ERS ako su mu strateška postrojenja ovakva.

U kratkom osvrtu za “Direkt” ekonomista Zoran Pavlović kaže da menadžmentu ERS ne bi dao prolaznu ocenu.

“Kada se uzme u obzir vrednost akcija na berzi koja je niska i kada se dobit uporedi sa imovinom, shvatamo da je to ispod 1% što je zanemarljivo u svakom biznisu. Gospodin Luka Petrović može da se hvali rezultatima koji su u apsolutnom iznosu, ali ako imamo na umu koji je to stepen profitabilnosti kapitala sa kojim raspolaže, bolje da se takvi podaci ne iznose. Toliko vremena upravljati velikim sistemom, a ne dati rezultate i ne stvoriti nove kapacitete iz tekuće proizvodnje je apsolutno pitanje menadžmenta koji ne bi dobio prolaznu ocenu”, objašnjava Pavlović.

Zoran Pavlović

Tvrdi da se menadžmentu može priznati da je u distributivna preduzeća uvedena veća disciplina i kontrola, kao i da je povećana stopa naplativosti potrošnje el. energije, ali i da se matično preduzeće ponaša sebično u odnosu na zavisna, posebno termoelektrane.

“Radi se da se promenom koncepta i ugovora između zavisnih i matičnog preduzeća. Na maticu je preneto sve ono što je imalo rezultate. Na taj način se matica može ponašati prilično komforno u smislu budućih troškova”.

Pavlović smatra da je u samom holdingu mnogo troškova koji nisu opravdani kao i da ne postoji strateški plan:

“Ulaganje u taj sektor je isplativo. Bitno je naći adekvatan sistem finansiranja. Oni razmišljaju: ako nemam para, prodaću 51% . Poenta je da je to prirodno dobro građana RS, a ne vlasništvo ERS, to je problem u njihovoj glavi”, zaključuje naš sagovornik.

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content