Hercegovaca nema na porodiljskom

Autor: Jela Džomba Aktuelno Društvo
4 minuta čitanja

Mali broj očeva u BiH je upoznat sa pravom korištenja porodiljskog odsustva, iako je Zakon, po kojem je očevima priznato to pravo, na snazi već sedam godina. Kako saznajemo u neformalnom razgovoru, iako je Zakonom regulisano ovo pravo i uz to država refundira troškove poslodavcu, privatnici najčešće ne omogućavaju očevima ovo plaćeno odsustvo.

(FOTO: Pixabay)

U Srpskoj su trenutno 42 oca na porodiljskom odsustvu, dok je za prvih šest mjeseci ove godine to pravo ostvarilo svega 10 očeva, zvanične su informacije Javne ustanove (JU) Javni fond za dječiju zaštitu.

U istočnoj Hercegovini, odnosno na području filijale koja pokriva Trebinje, Nevesinje, Gacko, Bileću, Berkoviće i Ljubinje trenutno nijedan otac nije na porodiljskom odsustvu.

“U prvih šest mjeseci prethodne godine pravo na porodiljsko odsustvo ostvarilo je 30 očeva u Srpskoj. S obzirom na mali uzorak može se reći da je trend blagog opadanja”, istakla je za “Direkt” Sonja Todorović, viša stručna saradnica za informisanje, programe i projekte JU Javni fond za dječiju zaštitu.

U BiH, prema istraživanju koje je lani sproveo Sarajevski otvoreni centar, pravo na ostvarivanje naknade, umjesto plate, za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva koristilo je tek 0,36 posto očeva.

[stextbox id='naslov’ caption='Pozitivan primjer Švedske’]

U Švedskoj se podatak za očeve koji uzimaju porodiljsko čak upisuje i u biografiju pa, kada traže neki drugi posao, to se izuzetno uvažava.

Švedski poslodavci smatraju da je muškarac koji provede više od 60 dana sam s djetetom „idealan za rad pod pritiskom i stresom“.

[/stextbox]

Većina očeva u BiH nije upoznata sa pravom korištenja porodiljskog odsustva

Očevi sa kojima smo razgovarali mahom nisu u potpunosti upoznati sa ovim pravom ili za njega uopšte ne znaju.

“Nisam znao za tu mogućnost, ali to je za svaku pohvalu, ako je stvarno”, bio je sumnjičav naših sagovornik.

“Znam za to pravo i svakako bih tražio, ako bi mi supruga tada bila zaposlena”, rekao nam je jedan od anketiranih sugrađana.

“Nisam znao za to, ali potpuno je prirodno da ako se partneri dogovore tako, otac iskoristi mogućnost porodiljskog, ako majka ima druge planove. Dobro je da takvu mogućnost prati i zakon.”

Da je slična situacija i u čitavoj BiH govore i podaci istraživanja Sarajevskog otvorenog centra, koje su sproveli na uzorku od 500 očeva iz BiH. Naime, prema pomenutom istraživanju, na  pitanje da li su upoznati sa zakonskim mogućnostima korištenja prava na porodiljsko odsustvo za roditelje, 41 posto očeva je reklo da jeste, dok je više od polovine – 57,8 posto – odgovorilo da nisu upoznati.

Prema njihovim podacima veliki procenat, čak 70 posto ispitanika, kazalo je da ih poslodavac nije upoznao sa pravima u pogledu porodiljskog odsustva, a da bi iskoristili to da su bili upozoreni na zakonske odredbe.

“U Republici Srpskoj nakon 60 dana od porođaja pravo na porodiljsko odsustvo može da koristi otac umjesto majke i svako osporavanje ovog prava je grubo kršenje Zakona koje sud u toku postupka utvrđuje i određuje naknadu štete, a postupajući inspekcijski organ sankcioniše”, pojasnio je za “Direkt” advokat Din Tešić.

Inače, 2016. godine u BiH je izmijenjen i dopunjen Zakon o radu koji je, zbog ravnopravnosti polova, pravo na porodiljsko odsustvo dodijelio i očevima. 

Podijeli članak
Ostavite komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Skip to content