Dan nakon sednice NSRS koju su nazvali istorijskom, javni prostor je preplavljen komentarima. I dok Dodik odluke Skupštine ocenjuje kao “Sveto pismo” koje Vlada treba da poštuje i realizuje, ostali članovi Predsedništva BiH pozivaju Tužilaštvo da readuje na ovaj akt destabilizacije. Oglasile su se i ambasade, a stranke u Federaciji ocenjuju da je to početak kraja Milorada Dodika. Predstavnici opozicije u RS koji su napustili zasedanje smatraju da je sednica bila farsa i jedno veliko ništa.
Opozicija je napustila zasedanje objasnivši da nisu hteli da učestvuju u redizbornoj igri SNSD-a kojom se RS uvlači u opasnu avanturu.
Jelena Trivić, poslanica PDP-a je istakla da nema stvarne namere za bilo kakvo vraćanje nadležnosti.
“Prvo to nije bio nikakv dan “D” za RS. RS će postojati i posle te sednice, i postojaće kad ode SNSD s vlasti, bez obzira šta Izetbegović pričao. Ako kažete da je nešto igrokaz i predstava, imate pravo da ne učestvujete u tome. To je legitimno pravo”.
Nasuprot tome, Milovan Bjelica, dugogodišnji funkcioner SDS-a je danas izjavio da smatra da je velika šteta što nije uspostavljeno srpsko jedinstvo na zasedanju NSRS i da bi on, da je imao priliku, sigurno glasao za izvorni Dejtonski sporazum i pokretanje razgovora o vraćanju nadležnosti Srpskoj.
Članovi Predsedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić su saglasni u oceni da je u toku napad na državu i ustavni poredak BiH, a samim tim i na mir. Pozvali su institucije, prvenstveno Tužilaštvo BiH, da zaštite ustavni poredak i da pokrenu istragu protiv odgovornih.
I Bakir Izetbegović je ocenio da su odluke NSRS direktan udar na Dejtonski sporazum i ustavnopravni poredak BiH. Rekao je da očekuje reakciju pravosudnih institucija, ali i Visokog predstavnika i zemalja koje su garanti Dejtonskog sporazuma.
Oglasile su se i ambasade SAD, UK, Francuske, Nemačke i Italije i Delegacije EU/Kancelarije specijalnog predstavnika EU u BiH. U zajedničkoj izjavi su odluke Narodne skupštine Republike Srpske nazivale kretanjem slepom ulicom “koja šteti ekonomskim izgledima entiteta, preti stabilnosti zemlje i celog regiona, te ugrožava budućnost BiH u EU”.
I ambasada Turske u BiH je izrazila zabrinutost zbog koraka koje je preduzela RS, ali i NSRS.
Naveli su kako ih smatraju štetnim za ustavni i pravni okvir BiH, ali i izazovom za mir, stabilnost i prosperitet BiH i regije. “Jasno je da ljudi u BiH ne žele sukobe već ekonomski prosperitet. Funkcionalnost institucija mora biti vraćena, zapaljivu retoriku i radnje moraju zamijeniti dijalog i fokus mora biti na ekonomskom razvoju”.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć Deklaraciju o ustavnim principima i četiri informacije sa zaključcima o vraćanju nadležnosti prenesenih sa Republike Srpske na nivo BiH.
Deklaracijom je predviđeno da Vlada u saradnji sa predsednikom Republike pripremi tekst Ustava RS kojim će se potvrditi sve nadležnosti Srpske, osim onih koje po Ustavu BiH pripadaju BiH.