Otvoreni šahtovi u Trebinju, koji su, pokazalo se, potencijalna opasnost za građane, izgleda da su problem bez rješenja. Dok stanovništvo očekuje da nadležni blagovremeno zatvaraju šahtove, direktor trebinjskog Vodovoda Miodrag Batinić kaze da je problem u “lopovima” koje bi trebalo sankcionisati, jer, kako nam je rekao, i sam je podnosio krivične prijave zbog krađe poklopaca sa šahtova protiv NN lica.
Priča oko otvorenih šahtova u našem turističkom gradu je počela nakon što su dvije osobe u trebinjskoj Hitnoj zatražile pomoć zbog povreda dobijenih prilikom upadanja u šaht.
Ovu informaciju za “Direkt” je potvrdio načelnik Hitne pomoći doktor Marko Paovica, precizirajući da su u noći između 13. i 14. maja dvije osobe rekle da su povrede zadobile upadanjem u šaht.
O ovom problemu se pisalo i na Fejsbuk grupi “Protjerajmo ruglo iz Treninja”, gdje su građani naveli da je sporni šaht kod Arslanagica mosta stajao mjesec dana otvoren.
Uz to, problem je, kako kažu naši sugrađani, i što je taj dio grada slabo osvijetljen.
“Ne možemo nadodavati koliko narod ukrade”
Pitali smo direktora Vodovoda Miodraga Batinica da li je istina da šaht kod Arslanagić mosta nije zatvoren mjesec dana, na šta nam je odgovorio da je taj šaht u vlasništvu Hidroelektrana na Trebišnjici (HET).
„To je vlasništvo HET-a zato što je optika otišla tamo. Ko da ide iz HET-a da gleda i da provjerava tamo. Ukraden je šaht, to je suština, i mi ne možemo nadodavati koliko narod ukrade“, rekao je Batinić i dodao da je za vodovodne šahtove on podnosio i krivične prijave protiv NN lica.
Za jednu od njih nedavno je policija pronašla i procesuirala lice M.N. iz Ljubinja, što je, kako su nam rekli iz PU Trebinje, i jedini njima prijavljen slučaj krađe šahtova u periodu od 2023. godine do danas.
U ovom slučaju, Okružnom javnom tužilaštu u Trebinju podnesen je izvještah o počinjenom krivičnom djelu protiv lica inicijala M.N.
„Šta bih ja trebao – da primim još 20 ljudi i policiju da patrolira i čuvamo šahtove “, zapitao se Batinić.
Nas je pak zanimalo da li ima rješenja ovom problemu, na šta nam je Batinić rekao da je rješenje u rukama institucija koje bi trebalo da sankcionišu one koji skidaju poklopce sa šahtova.
„Ja sam uradio što je do mene, kupujemo, plaćamo, mučimo, se zavarujemo, stavljamo, ali odgovorni smo mi kao narod kada se tako odnosimo i kada smo mali sitni lopovi za svašta nešto u životu“, rekao nam je Batinić.
On dodaje u razgovoru za naš portal da nemaju para da kupuju poklopce za šahtove koliko ih se ukrade.
„Nemamo mi para, danas neko ukrade po noći proda u Stolac ili u Mostar ili negdje drugo i da kupujemo i tako dalje, nije to naša uloga. Ne može ni policija, rade tri – četiri čovjeka po noći ne mogu nadodavati i stići. Sad je problem što neko nije nešto vidio, upao i tako dalje”, rekao je Batinić i dodao da jeste ružno i loše, ali da su popravili taj sporni šaht.
Podsjećanja radi, šaht je popravljen nakon što su informacije o povredama građana dospjele u javnost, ali, ipak, direktor Vodovoda ne smatra da bi ova tema trebala imati novinarsku pažnju.
“Ako je to tolika priča, a nije ova priča što se dešava što će crno ispod nokta oteti, odnijeti, uzeti, ja ne znam. Kradu nam vazda to, samo je stvar mogu li gdje prodati, ako mogu sve će nam ukrasti“, rekao nam je Miodrag Batinić.
Pitali smo i da li bi možda rješenje bili betonski šahtovi i da li ih je moguće postaviti?
„Kako ćete ih podići, ja sam rekao ljudima iz HET-a – napravite veći, ako nije saobraćajnica. Ima po pravilima službe gdje šta može doći“, zaključio je za “Direkt” Miodrag Batinić.